13 września w Szydłowcu gościliśmy uczestników Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, który odbywa się w Kielcach.

Wizyta była jednym z elementów ogromnego przedsięwzięcia, jakim był V Europejski Parlament Wiejski. Wydarzenie odbywa się w Kieleckich Targach w dniach 12-15 września i gromadzi ponad 400 osób. W drugim dniu parlamentu zaplanowano 10 wizyt studyjnych, które rozjechały się z Kielc do całego województwa świętokrzyskiego. W Szydłowcu ugoszczono przedstawicieli m.in. Węgier, Estonii, Słowacji, Irlandii, Hiszpanii, Turcji, Finlandii, Armenii, Portugalii, Finlandii i Polski. Opiekunem grupy była dyrektor biura, Monika Szcześniak.

W programie EPW zaplanowano m.in. wizyty studyjne, podczas których przybyli z różnych stron Europy mogą zapoznać się z projektami realizowanymi przy wsparciu funduszy europejskich, a także poznać naszą lokalną historię i tradycję.

Wizyta studyjna rozpoczęła się w gminie Chlewiska w Gabinecie Stomatologicznym SmileDent. Dzięki środkom pozyskanym z LGD budynek został wykończony (montaż okien i drzwi, montaż pompy ciepła), a gabinet został wyposażony m.in. w unit stomatologiczny, tomograf, laser, urządzenie do sedacji wziewnej, znieczulenie komputerowe, zestaw implantologiczny, fizjodyspenser. Ponadto zakupiono oprogramowanie i opracowano stronę internetową. Właścicielka gabinetu, Katarzyna Grzmil-Karpeta chętnie udzielała wyczerpujących odpowiedzi na liczne pytania gości, a budynek i gabinety podobały się wszystkim.

Następnie grupa spotkała się z prezesem Stowarzyszenia LGD „Razem na Piaskowcu” Janem Gulą oraz wiceburmistrz Szydłowca Anetą Furmańską. Państwo przekazali informacje dotyczące LGD oraz środków unijnych, które pozyskała gmina Szydłowiec.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej było Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Podczas zwiedzania pod okiem przewodnika uczestnicy chętnie próbowali swoich sił w grze na instrumentach i zachwycali się bogactwem wystawy oraz wnętrzami szydłowieckiego Zamku.

Ostatnim punktem wizyty była gmina Skarżysko-Kościelne. W Lipowym Polu Plebańskim na placu zarządzanym przez Stowarzyszenie Lipowa Polana na gości czekali Członkowie Zarządu Stowarzyszenia LGD „Razem na Piaskowcu”, gospodarz gminy Pan Jacek Bryzik wraz z małżonką oraz wielu innych przybyłych gości. Uczestnicy wizyty mogli zobaczyć zrealizowane w tym miejscu projekty grantowe dotyczące małej infrastruktury, początek szlaków rowerowych i pieszych. Goście byli zachwyceni, że w małej miejscowości mógł powstać plac, który gromadzi mieszkańców wielu okolicznych miejscowości, że zawsze jest otwarty i dostępny dla wszystkich. Pobyt na placu umilał śpiew zespołów dziecięcych „Radosne Nutki” i „Niedźwiadki”. Członkowie zespołów prezentowali stroje zakupione w ramach projektów grantowych. Smaczny poczęstunek przygotowały dzieci z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej.

Na koniec goście otrzymali drobne upominki pamiątkowe związane z naszym Stowarzyszeniem.

Pobyt na obszarze działania Stowarzyszenie LGD „Razem na Piaskowcu” koordynowali pracownicy tej organizacji.

Poniżej znajdują się nasze relacje z wizyty gości i ich pobytu m.in. w Szydłowcu.

Info. Urząd Miejski w Szydłowcu, „Razem na piaskowcu” LGD