Nikt nie lubi czuć, że w jego mieszkaniu brakuje przestrzeni, nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na mieszkanie o dużym metrażu. Na szczęście nie oznacza to wcale, że osoby posiadające mniejsze mieszkania muszą odczuwać brak przestrzeni w dotkliwy sposób. Istnieje bowiem wiele sposobów, by zmaksymalizować posiadaną przestrzeń i dotyczy to również salonu. Jest to niewątpliwie pomieszczenie, w którym chcemy czuć się szczególnie komfortowo, ponieważ to w nim każdego wieczora relaksujemy się po powrocie z pracy. Posiadacze małych salonów muszą się więc postarać, by ten pokój dobrze pełnił tę funkcję mimo małych rozmiarów.

Optyczne powiększanie przestrzeni

Abyśmy dobrze czuli się w salonie, musimy zadbać o jego estetykę. W przypadku bardzo małego salonu oznacza to przede wszystkim optyczne powiększenie przestrzeni.

Oznacza to:

  • zastosowanie chłodnych kolorów – dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli – te barwy, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się o wiele bardziej przestrzenne; nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z ciemnych i ciepłych barw, jednak trzeba korzystać z nich z umiarem, stosując je raczej jako uzupełnienie dla chłodniejszych kolorystycznie elementów
  • zastosowanie luster – dzięki odbiciu pokój będzie wydawał się mieć większy rozmiar.
  • pomalowanie ścian na ciemniejszy kolor niż sufit – jednym z problemów, z którymi muszą się mierzyć posiadacze niewielkich salonów, szczególnie ci mieszkający w blokach z wielkiej płyty są niewielkie salony, w których sufity są bardzo nisko ustawione. Aby pokój nie wydawał się aż tak niski, warto sprawić, by ściany było delikatnie ciemniejsze od idealnie białego sufitu (chociaż, jak już zostało wyżej wspomniane, ściany powinny w dalszym ciągu mieć chłodne barwy).

Dobór mebli w małym salonie

Bardzo dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w meble, które pomimo niewielkich rozmiarów posiadają dużą ilość półek czy szuflad, gdzie można umieścić przedmioty. Przykładem takiego mebla jest np. szafa wnękowa. Jeśli chodzi zaś o meble wypoczynkowe, w małym salonie najlepiej sprawdzi się sofa narożna, która pozwala na bardzo dobre zagospodarowanie przestrzeni, dzięki czemu pomimo niewielkich rozmiarów pomieszczenia nie brakuje miejsca, by wygodnie usiąść.

Warto postawić na różnorodność w kwestii mebli. Zastosowanie mebli z różnych kolekcji sprawi bowiem, że wnętrze wyda się ciekawsze i żywsze, co odwróci uwagę od małych rozmiarów. Lekkości wnętrzu dodają również elementy okrągłe, którymi mogą być np. stoliki kawowe. To samo można powiedzieć też o asymetrycznych aranżacjach, które o wiele lepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach niż symetryczne.

Wyzwanie, któremu warto stawić czoła

Urządzanie niewielkiego salonu jest w pewnym stopniu wyzwaniem, jednak przy zastosowaniu odpowiednich strategii nie musi być nadmiernie problematyczne. Ważne jest, by jednocześnie zadbać o optyczne powiększenie wnętrza i zadbać o właściwe zagospodarowanie rzeczywistej przestrzeni. Dzięki temu możemy czuć się w salonie naprawdę dobrze, zarówno ze względu na jego przyjazną atmosferę, jak i możliwość łatwego korzystania ze wszystkich jego funkcji.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: http://albmart.pl