Jak zawsze podsumowaniem Plebiscytów portalu www.naszszydlowiec.pl jest uroczysta Gala podczas której spotykają się nominowani, Ci którzy zdobyli miejsce na podium i Ci którym się to nie udało, oprócz nich nie brakuje nigdy przedstawicieli innych grup społecznych Szydłowca, ludzi aktywnych w naszym lokalnym społeczeństwie. 

Wszystko rozpoczęło się od wspomnień, czyli krótkiego filmiku podsumowującego cztery poprzednie edycjie Plebiscytu „Nasz Szydłowiec”. Następnie Marcin Banaszczyk redaktor portalu Nasz Szydłowiec przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość, opowiedział o założeniach Plebiscytu, przedstawił najważniejsze liczby po czym płynnie przeszedł do przedstawienia nominowanych w kategorii „SZKOŁA”.

Zwycięzcą tej kategorii zostało Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu – nagrodę odebrała Krystyna Hanc, dyrektor placówki. W krótkim przemówieniu podziękowała za wszystkie oddane głosy i za zaufanie, ponieważ „Kopernik” już po raz drugi z rzędu zwyciężył w tej kategorii. 

II miejsce w kategorii „Szkoła” – Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu

III miejsce w kategorii „Szkoła” – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

 

Drugą kategorią w której wszyscy zebrani poznali zwycięzców była kategoria „SPORT”. Tutaj po raz kolejny „nudy” 🙂 ponieważ zwycięstwo przypadło Szydłowieckiemu Klubowi Karate Kyokushin „MUSHIN”, statuetkę i gratulacje odebrał prezes klubu Wojciech Dobrzański, który po raz kolejny nie krył radości i dumy z tego, że klub co roku jest doceniany. 

II miejsce w kategorii „Sport” – Rodzinna Akademia Sportu 

III miejsce w kategorii „Sport” – SKS KB Viktoria Szydłowiec

 

Trzecią kategorią, była kategoria „SAMORZĄDOWIEC ROKU”. Portal Nasz Szydłowiec po raz pierwszy zdecydował się przyznać nagrodę w takiej kategorii. Nie brakowało głosów zdziwienia kiedy kategoria została ogłoszona, ponieważ nie od dziś wiadomo, że Marcin Banaszczyk redaktor portalu niezbyt dobrze żyje z szydłowieckimi samorządowcami. Głównie z tego powodu, że często pisze co myśli i niekoniecznie jest to zgodne z tym co myślą samorządowcy. Tak czy inaczej kandydata do tej nagrody wybierała specjalnie powołana kapituła osób, które zechciały pozostać anonimowe. Pod uwagę brane były dwa kryteria, aktywność samorządowca w codziennej pracy na rzecz Szydłowca lub powiatu szydłowieckiego i w głównej mierze aktywność samorządowca w internecie. Z tym drugim (o czym często pisze portal Nasz Szydłowiec) nie jest u nas najlepiej, ale wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku, nasi samorządowcy powoli otwierają się na nowe media.

Samorządowcem Roku 2016 wybrany został radny miejski Arkadiusz Sokołowski, który na swoim facebooku krótko skwitował wyniki Plebiscytu pisząc: „Zaskoczenie Roku”. Mamy nadzieję, że będzie to mobilizacja dla innych samorządowców, aby zaistnieli w szydłowieckim internecie. Nie tylko w czasie poprzedzającym kampanię wyborczą.  

 

Następną kategorią w której wyłonieni zostali zwycięzcy, była „KULTURA”. W tej kategorii walka o zwycięstwo toczyła się praktycznie do samego zamknięcia głosowania. Ostatecznie kulturalną batalię wygrał zespół Guzowianki z Guzowa w Gminie Orońsko (powiat szydłowiecki). Prawdziwe muzyczne odkrycie ziemi szydłowieckiej w 2016 roku. Wioleta Fijałkowska szefowa zespołu w kilku słowach podziękowań powiedziała, że ta nagroda to bardzo mocny kop do dalszego działania i obiecała, że Guzowianki będą dla nas grały jeszcze bardzo bardzo długo. 

II miejsce w kategorii „Kultura” – Cezary Szymkiewicz 

III miejsce w kategorii „Kultura” – Tomasz Kraska

 

Po zapoznaniu się z wynikami powyższych kategorii, prowadzący Galę Marcin Banaszczyk zaprosił wszystkich zebranych na krótką przerwę podczas której zaprezentował multimedialny pokaz zdjęć. Fotografie przedstawiały wielu ludzi, ważnych, znanych, wartościowych oraz wiele wydarzeń. Wszystko to co bez istnienia portalu Nasz Szydłowiec nie spotkałoby Marcina Banaszczyka. 

 

Po tej krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejną kategorię czyli „WYDARZENIE ROKU”. W tej kategorii zwycięzce wyłoniły głosy mailowe, ponieważ na facebooku lepsze było inne wydarzenie. Kiedy Marcin Banaszczyk zapowiadał zwycięskie wydarzenie wspomniał, że głosy liczone były pięciokrotnie i często wychodziło inaczej. Ostatecznie o „milimetry” wygrała impreza pn. Szydłowieckie Gwiazdy Tańczą organizowana przez Fundację Strefa JP2 z Szydłowca. Nagrodę odebrał prezes Fundacji Przemysław Duda, który nie krył radości z faktu, że wydarzenie zyskało tak dużą sympatię. Przypomniał o tym, że w 2016 roku odbyły się II edycje show i zaprosił do siebie tych którzy tworzyli tę imprezę a niektórzy byli obecni na sali: tancerze, sędziowie, współorganizatorzy. Każdy z nich przynajmniej przez chwilę trzymał statuetkę w ręku 🙂 Oprócz tego Przemysław Duda ogłosił, że już niebawem nowe show organizowane przez Strefę JP2, które będzie nazywało się „Śpiewaj jak Gwiazda” i będzie wzorowane na programie telewizyjnym „Twoja twarz brzmi znajomo”. 

II miejsce w kategorii „Wydarzenie Roku” – Wielki Mecz Charytatywny dla Klaudii Kozieł

III miejsce w kategorii „Wydarzenie Roku” – VAGSzydłowiec FEST2

 

Szóstą kategorią w której poznaliśmy zwycięzcę była kategoria „AUTORYTET”. Ta kategoria podobnie jak „Samorządowiec Roku” to nowa kategoria w Plebiscycie „Nasz Szydłowiec” i podobnie jak ta wspomniana nie podlegała głosowaniu czytelników, a osobe wyróżnioną wybierała anonimowa kapituła. Głównym zamierzeniem przyznania nagrody w kategorii „Autorytet” było to, aby zacząć wyróżniać ludzi, którzy w Szydłowcu aktywni są od lat. Od dawna działają społecznie, charytatywnie, są wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń. Ludzi, którzy swoją codzienną aktywnością udowadniają, że Szydłowiec ma sens i praca na rzecz naszego miasta jest czymś ogromnie ważnym. 

Nagrodę w kategorii „Autorytet” otrzymała Pani Irena Przybyłowska – Hanusz, która w pięknych słowach powiedziała jak ważne jest to, aby dbać o swoją Małą Ojczyznę jaką jest Szydłowiec, jak ważne jest to, aby się z Szydłowcem utożsamiać. Mamy nadzieję, że te słowa na długo pozostaną w pamięci osób obecnych na Gali. 

 

Ostatnią kategorią, na którą wielu czekało była kategoria „Człowiek Roku” . To kategoria w której oddano największą ilość głosów, a najlepsi już po raz trzeci z kolei okazali się Ci, którzy nie boją się charytatywnych działań czyli Konrad Jóźwik & Krystian Korba. Nagrodę odebrał tylko Konrad, ponieważ Krystian nie mógł przybyć na niedzielną uroczystość, ale wiemy że się ucieszył 🙂 Konrad podziękował wszystkim, którzy pomagają im organizować te wszystkie charytatywne imprezy. Dodał również, że pomaganie sprawia im ogromną frajdę, że dużo przyjemniej jest dawać coś drugiemu człowieki, niż brać dla siebie. 

II miejsce w kategorii „Człowiek Roku” – ks. Adrian Jakubiak

III miejsce w kategorii „Człowiek Roku” – Karol Gnat 

 

Kiedy wszyscy myśleli, że to już koniec atrakcji Marcin Banaszczyk zatrzymał jeszcze gości w sali kominkowej. Opowiedział o akcji, którą zapoczątkował na Twitterze oznaczoną hasztagiem #WspierajLokalneMedia 

Pretekstem do rozpoczęcia tej akcji były 7 urodziny portalu, ale jej głównym celem było zwrócenie uwagi na to jak ważne są media lokalne w dzisiejszym świecie. Do akcji dołączyło wielu dziennikarzy z największych tytułów medialnych w Polsce, dziennikarzy bardzo znanych i tych trochę mniej. Aby zobrazować powagę sytuacji wystarczy wymienić takie nazwiska jak Hubert Urbański, Maciej Orłoś, Michał Pol, Tomasz Smokowski, Rafał Bryndal czy Kamila Biedrzycka – Osica. Wszyscy oni w specjalnie przygotowanym video mówią o tym jak ważne są lokalne media, a przy okazji składają urodzinowe życzenia portalowi Nasz Szydłowiec, jak również dosyć często promują samo miasto Szydłowiec. Filmik został udostępniony na Facebooku i YouTube (kliknij, aby obejrzeć). Liczymy na to, że rozsławi Szydłowiec, portal www.naszszydlowiec.pl i zwróci uwagę opinii publicznej na to, że warto wspierać lokalne media. Z tego też powodu prosimy wszystkich o udostępnianie video na swoich kanałach social media. 

 

Tym sympatycznym akcentem V Edycję Plebiscytu „Nasz Szydłowiec” możemy uznać za rozstrzygniętą! Dziękujemy wszystkim nominowanym, wszystkim głosującym, wszystkim uczestnikom Gali. Słowa podziękowań do Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”, że jak zwykle bez problemu ugościli nas w swoich murach, dla firmy Meduza Media Arkadiusza Guli za projekt statuetek i dyplomów gratulacyjnych, dla Moniki Szymkiewicz i Czarka Szymkiewicza za piękne zdjęcia, oraz dla Filipa Czyżewskiego i Mateusza Figarskiego z Old Finders, którzy właśnie są na etapie montowania video z uroczystości. Podziękowania także dla Maćka Lisa, który użyczył swojego oświetlenia. 

Na zakończenie zapraszamy do obejrzenia przygotowanych fotoreportaży: 

Monika Szymkiewicz 

Cezary Szymkiewicz