W niedzielę, 4 sierpnia w Mirowie odbył się Letni Festyn Rodzinny. Organizatorzy zadbali, aby w programie znalazło się mnóstwo atrakcji. Były występy zespołów ludowych, ale także młodych, zdolnych artystów. Wieczorem wystąpiła gwiazda wieczoru, zespół Diadem. Mimo dość kapryśnej pogody spora grupa gości bawiła się do późnych godzin nocnych przy akompaniamencie zespołu Echo. Najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchane zjeżdżalnie i nie tylko. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zorganizowało zbiórkę krwi.

Inauguracji imprezy dokonali: Wójt Gminy Mirów – Artur Siwiorek, Prezes LGD „Razem na Piaskowcu” – Jan Gula oraz Renata Nowak.

Część artystyczną rozpoczęto występami wokalistek mieszkających w naszym regionie: Natalii Bieleckiej oraz Kingi Kobierskiej. Następnie na scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu oraz zespół Mirowianki. Karina Czarnota z przyjaciółmi zaprezentowała kilka znanych utworów z repertuaru Guzowianek.

Po ponad godzinnym bloku artystycznym rozpoczęły się konkursy sołectw, w których mieszkańcy mogli ze sobą rywalizować w tak popularnych konkurencjach jak przeciąganie liny, wyścig w workach oraz rzut kapeluszem. Właśnie ten punkt programu wzbudzał największe emocje. Bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Bieszków Dolny, za nim na podium uplasował się Zbijów Mały, a trzecie miejsce zajął Mirów Stary.

Następnie na scenie pojawili się kolejni artyści. Mogliśmy zobaczyć występy zespołu Rogowianki oraz niezwykle energetyczne aranżacje znanych utworów w wykonaniu Natalii Dygas.

Po krótkiej przerwie jury w składzie: Dorota Książek, Piotr Kowalik oraz Jan Ulewiński przeprowadziło dwa kolejne konkursy: na najlepszą potrawę regionalną oraz „Pamiętajmy o naszej tradycji”. W tym pierwszym niewątpliwym liderem została przedstawicielka Bieszkowa Górnego – Mirosława Kępas z potrawą: „żelazna porka”. Drugie miejsce zajęły „goły” przygotowane przez Jolantę Stachowicz z Mirowa Starego. Trzecie miejsce należało do Moniki Zapały za przepyszną zalewajkę.

Niezwykle emocjonująco wyglądał konkurs „Pamiętajmy o tradycji”. Na scenie uczestnicy odpowiadali na różnorodne pytania zadawane przez komisję konkursową. Nie obyło się bez wpadek, jednak wiedza startujących okazała się dość szeroka. Ostatecznie zwyciężył Robert Rafalski z Mirowa Starego. Drugie miejsce zajęła Karolina Nowak z Mirówka, a trzecie Mirosława Kępas z Bieszkowa Górnego.

Prawdziwym wydarzeniem był jubileusz 25 lecia działalności sportowej, który obchodził nie kto inny, a Karol Grabda – jeden z najlepszych biegaczy długodystansowych w kraju. Artur Siwiorek wręczył naszemu ultra maratończykowi pamiątkowy puchar oraz buty sportowe.

Po zakończeniu konkursu znów na scenę wrócili artyści. Mogliśmy zobaczyć m.in. Górnianki, Niwianki, ponownie Natalię Dygas oraz Stokrotki. Około godziny 19.00 pojawiła się gwiazda imprezy, zespół Diadem. Panowie wykonali dla publiczności najbardziej znane hity muzyki disco polo.

Na zakończenie scena należała do grupy Echo. Członkowie zespołu: Jolanta, Marek oraz Bartek porwali publiczność do tańca grając znane utwory muzyki tanecznej.

Impreza była współfinansowana przez Lokalną Grupę działania Razem na Piaskowcu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

info: mirow.pl

foto i video poniżej ⤵️