Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, zwraca się z APELEM o oddawanie krwi. KREW jest bardzo potrzebna – PILNIE na ratunek ŻYCIA.

W najbliższą niedzielę, 17 maja w godzinach: 9.00 – 14.30, ambulans Centrum Krwiodawstwa będzie czekać na krwiodawców na Rynku w Szydłowcu.

W ostatnim czasie, zapewne również w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, radykalnie zmniejszyła się liczba dawców oddających krew, co stanowi ogromne zagrożenie dla pacjentów szpitali oczekujących na zaplanowane, bądź też konieczne do wykonania zabiegi operacyjne, ratujące zdrowie i życie. Krew jest wydawana systematycznie dla potrzeb lecznictwa, na ratunek życia, bez możliwości zgromadzenia jakichkolwiek zapasów, które pozwoliłyby utrzymać stabilną, bezpieczną rezerwę. Niestety krwi nie da się wyprodukować, jest ona niezastąpionym lekiem w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, a jedynym jej „wytwórcą” jest człowiek.

Zasady ogólne kwalifikacji dawców:
Przed wejściem do ambulansu, dokonywana będzie wstępna kwalifikacja dawców i kandydatów na dawców.

Postępowanie obejmuje:

1) pomiar temperatury;
2) wywiad.

Do ambulansu, po wstępnej kwalifikacji, może wejść wyłącznie osoba, która:
• w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami Polski, nie miała kontaktu z osobą zakażoną lub będącą w kwarantannie,
• ma temperaturę ciała nie przekraczającą 37,3 C.

Każda osoba wchodząca dokonuje dezynfekcji rąk przed wejściem do ambulansu i otrzymuje maseczkę ochronną. Dawca wypełnia krótką ankietę, dopiero jeśli pozytywnie przejdzie kwalifikację wstępną jest rejestrowany do oddawania krwi.

foto główne: Tło plik wektorowy utworzone przez starline – pl.freepik.com