Drugą dziedziną twórczości Mariusza była poezja. Prawie wszystkie jego utwory zawiera tomik pt. ,,Teksty gramoffonowe”, który autor wydał pod koniec życia.

Strofy, które podsumowują zebrane tam wiersze oraz są krótką autoprezentacją autora, zawiera utwór zamykający zbiór:

Debiutant tuż przed czterdziestką kurtyna w górze – blokada.

Punktowe światło oślepia rozświetla dno swe szuflada.

Fotograf słowa – ceramik przez tubę teksty ogłasza

z dna podniesiony Titanic śmieszy, tumani, przestrasza.

Tytuł zbioru „Teksty gramoffonowe” nawiązuje do działalności zespołu rockowego ,,Gramoffon”, który jest pomysłem dwóch osób: Mariusza i jego bliskiego przyjaciela Roberta Jędrzejczyka.

Robert komponuje muzykę do wierszy Mariusza i w ten sposób powstaje dyskografia grupy.

Jej skład ulegał częstym zmianom, jednak na pamiątkowym koncercie wystąpią prawie wszyscy muzycy związani z ,,Gramoffonem”.

Mariusz nie tylko pisał teksty, ale był dobrym duchem i motorem napędowym zespołu. Pomagał w organizacji prób i koncertów, występował na scenie wspólnie z muzykami i prowadził konferansjerkę. Wymyślił nazwę grupy oraz opracował logo i jej znak rozpoznawczy, którym jest gramofonowa tuba.

Poza „Gramoffonem” wystąpią przyjaciele z zespołu ,,Odruch Bezwarunkowy” i grupa ,,Wspólny Blues”, powstała specjalnie na tę okazję.

Zaprezentowane będzie także wspomnienie o bohaterze wieczoru pióra Marka Kornackiego.

Wystawa zdjęć zostanie otwarta w zamkowej kawiarni 30 kwietnia o godz. 19.00, występy muzyków zaplanowano na godz. 20.00 w sali kameralnej szydłowieckiego zamku (dawna sala kinowa).

Wszystkich zainteresowanych organizatorzy gorąco zapraszają i dziękują osobom, których pomoc przyczyniła się do zorganizowania wieczoru. Współorganizatorem imprezy jest Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”.