9 września 2020 roku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zorganizowało warsztaty budowy drewnianych narzędzi muzycznych w formie prostych zabawek, ze szczególnym uwzględnieniem form membranofonów.

Warsztaty poprowadził mistrz starszego pokolenia Jan Puk z Górek k. Trześni (woj. podkarpackie) – twórca ludowy, autor ruchomych rzeźb i wielki miłośnik kultury Lasowiaków.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas stolarskich Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Szydłowcu, którzy kontynuowali prace stolarskie pod kierunkiem nauczycieli zajęć praktycznych: Bolesława Cendra i Michała Ludwa.

Wykonane przez uczniów zabawki, wykonane na wzór prac Jana Puka jak również o autorskich formach, inspirowanych jego warsztatem pracy, będą prezentowane na wystawie czasowej „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”, udostępnionej zwiedzającym w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów od 29 września 2020 roku.

Podziękowania składamy panu Sławomirowi Drabikowi – Dyrektorowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu oraz Kadrze Nauczycielskiej za współpracę w przeprowadzeniu warsztatów oraz udostępnienie stolarskich pracowni edukacyjnych” – czytamy w komunikacie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.