Letnie miesiące sprzyjają wędrówkom – tym dalszym i bliższym a wspólnym mianownikiem wszystkich wypraw jest oczywiście odpoczynek od codziennych zajęć oraz chęć zobaczenia czegoś ciekawego. Powiat szydłowiecki, z urokliwym historycznym miasteczkiem Szydłowiec, położony jest z jednej strony u podnóża Gór Świętokrzyskich, a z drugiej od Równiny Radomskiej. Dzięki temu ukształtowanie terenu jest różnorodne i nadaje tej krainie wyjątkowy charakter.

Czas wakacji, słoneczne i ciepłe dni sprzyjają różnym formom odpoczynku. Jedni odpoczywają na plażach, chociażby nad zalewem w Szydłowcu, Jastrzębiu czy Chlewiskach, inni zaś preferują zwiedzanie perełek architektonicznych, czy też muzeów jak np. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu lub Pałac Józefa Brandta w Orońsku, w którym mieści się Centrum Rzeźby Polskiej. Teren powiatu naznaczony jest także śladami wydarzeń historycznych, które miały miejsce na tutejszych lasach.

Pełna gama możliwości pozwala wybrać cel wędrówek, jednak dla osób bardziej aktywnych chcących pobyć w bliskim kontakcie z naturą, z pewnością kompleksy leśne będą odpowiednim wyborem tych wypraw.

Jedni mogą wybrać oznakowane szlaki turystyczne: piesze i rowerowe, które z łatwością odnajdą na przygotowanej przez Lasy Państwowe stronie https://czaswlas.pl/mapa lub na stronie Bank Danych o Lasach, w zakładce zagospodarowanie turystyczne https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy , a także na stronach PTTK pod adresem https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/mapa .

Do tego typu wypraw powinno, a nawet należy się odpowiednio przygotować, bo trasa przebiega przez tereny leśne, gdzie mogą wydarzyć się z różne sytuacje. Od spotkań z dzikimi zwierzętami, uciążliwymi owadami, zmiany pogody, przez niekiedy także urazy, a w ekstremalnych warunkach nawet zgubienie się w lesie i pozostanie przez noc w ciemnym, pełnym różnych dziwnych odgłosów lesie. Osoby, które uprawiają surwiwal czy buschkraft, niezależnie od pory roku są przygotowane i posiadają wiedzę oraz umiejętności, aby przeżyć w lesie w najtrudniejszych warunkach. Osoby, które nie mają doświadczenia w takich wyprawach powinny poświęcić więcej czasu na przygotowanie.

Kilka, może na pozór błahych rad, ale od których może dużo zależeć jak przygotować się do takiej wyprawy, jak w razie potrzeby poradzić sobie w starciu człowiek i dzika natura.

Po pierwsze zaplanuj trasę wędrówki. Obecnie istnieje wiele możliwości obejrzenia mapy interesującego nas terenu, chociażby na w/w stronach internetowych. Dobrze mieć również mapę w formie papierowej przy sobie, ponieważ w telefonie czy smartfonie nie zawsze będzie zasięg. Telefon przed wyjściem miej naładowany i używaj go jak najmniej, korzystaj z uroków przyrody i oszczędzaj baterię, bo może się przydać później.

Po drugie na wędrówkę zabierz tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Każdy dodatkowy przedmiot staje się ciężarem, który musimy nieść. Zabierz suchy, odżywczy prowiant oraz wodę, wygodne buty i ubierz się na ,,cebulkę” – w razie potrzeby możesz zdjąć zbędną warstwę, a w razie chłodu nie zmarzniesz. Płaszcz przeciwdeszczowy na niepogodę oraz czapka na słońce, na pewno któraś z tych rzeczy się przyda.

Jeżeli mamy już wyznaczoną trasę i spakowany plecak to można wybierać się na wędrówkę, ale pamiętaj, by mieć telefon do leśniczego, na którego terenie będziemy wędrować. Nie po to, aby niepokoić go, lecz w razie potrzeby z łatwością mógł nas odnaleźć i uchronić przed spędzeniem nocy w lesie bez powodu.

Przed wyprawą sprawdź prognozę pogody, jeżeli jest ona niepowiadania to przesuń termin wycieczki w sytuacji, kiedy zastanie cię burza w lesie, pamiętaj m.in.:

  • nie chowaj się pod wysokie drzewa,
  • oddal się od zbiorników i cieków wodnych,
  • zwiń się w kłębek lub znajdź bezpieczne miejsce jak np. samochód czy zabudowania.

Zabezpiecz się środkiem chroniącym przed ukąszeniami od komarów, meszek i innych owadów. Możesz w lesie na ubraniu zauważyć np. strzyżyka jelenia, który często jest mylony z kleszczem. Posiada skrzydła i może być uciążliwy, ale jest nieszkodliwy i nie przenosi boreliozy, tak jak kleszcze, które są pajęczakami i nie mają skrzydeł. Najczęściej oczekują na swoje ofiary na wysokich trawach i krzewach skąd skaczą. Mogą przenosić boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Pamiętaj, że na jasnej odzieży łatwiej zauważyć kleszcza, który zanim znajdzie miejsce i się wkłuje, może być z łatwością zauważony i usunięty.

Możesz na leśną wyprawę zabrać swojego pupila, ale pamiętaj, że pies nie jest naturalnym mieszkańcem lasu. Trzymaj go zawsze na smyczy. Pobudzony instynktem może pobiec za dzikim zwierzęciem i zaginąć w terenie leśnym. Jak już mowa o dzikich zwierzętach to pamiętaj, że las to miejsce, gdzie one występują. Przemierzając szlaki leśne, zachowujmy się w sposób racjonalny, a jeżeli jest więcej niż jedna osoba – rozmawiajmy. Zwierzęta mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły i to one pierwsze nas usłyszą lub zobaczą i umkną w las. Najgorsza sytuacja jest wówczas, kiedy, napotkamy dzikie zwierzę, które np. odpoczywa czy karmi młode, wówczas może wystraszyć się, zerwać i przypadkiem poturbować, a w przypadku dzików loch, które prowadzą młode, mogą w ich obronie w zaatakować nawet człowieka. Należy też pamiętać, aby nie zbliżać się i nie dotykać młodych zwierząt, ponieważ ich rodzice na pewno znajdują się w pobliżu. Takie pozostawienie młodych gdzieś ukrytych, jest elementem umożliwiającym przetrwanie. Jeżeli dzikie zwierzę jak np. lis czy inny drapieżnik, będzie zbliżał się to pamiętaj, że jest to nienaturalne zachowanie – zwierzęta na widok człowieka raczej uciekają.

Jeśli się zgubisz, stracisz orientacje w terenie, zejdziesz z wyznaczonego szlaku nie panikuj!

W lesie znajdują się słupki oddziałowe najczęściej białe, betonowe słupki z numerami – odnajdź najbliższy. Znajdujące się na słupkach, numery są numerami oddziałów, które możesz odnaleźć na mapie na takich stronach jak np. Bank Danych o Lasach, gdzie znajdziesz swoją lokalizacje i po mapie trafisz w miejsce docelowe. Jeżeli nie możesz skorzystać z Internetu zadzwoń do leśnika i poproś o pomoc, podając nr na słupku, dzięki czemu odnajdzie cię bez problemu.

Kilka przedstawionych rad będzie zachętą i wskazówką do leśnych wędrówek i poznawania okolicy. Ale zawsze pamiętaj o trzech prostych zasadach: zbytnio nie hałasuj w lesie, nie wyrzucaj śmieci do lasu i zabierz je z powrotem ze sobą. Wszak są one lżejsze niż gdy je przynosiłeś a plastikowa butelka może się rozkładać przez kilkaset lat. Po trzecie pamiętaj, by nie używać otwartego ognia i uważaj na niedopałki, bo nieumiejętne obchodzenie się może spowodować pożar lasu.

info: Powiat Szydłowiecki