Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z przyjemnością włącza się w obchody ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura”, prowadzonej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 września 2019 – sobota

Specjalną atrakcją będą bezpłatne lekcje muzealne dla seniorów przeprowadzone przez pracowników Działu Promocji, Edukacji i Wydawnictw.

Instrumenty i muzyka ludowa w polskich filmach – godzina 11:00

Scenografia, reżyseria, gra aktorska są kluczowymi elementami dzieła filmowego, bez którego nie może ono istnieć. To jednak nie wystarczy, by rozkochać w sobie widza. Do pełni widowiska potrzebna jest… ścieżka dźwiękowa. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, w jakich polskich filmach występują ludowe (tradycyjne) instrumenty muzyczne, w tym również te, które znajdują się w zbiorach naszego Muzeum. Opowiemy, w jakich filmach wykorzystywano instrumenty ludowe i muzykę ludową. Poznamy polskich kompozytorów muzyki filmowej, którzy inspirowali się w swojej twórczości muzyką ludową, a także, do jakich filmów pisali muzykę.

Żydzi. Zapomniane dziedzictwo Polski i Szydłowca – godzina 13.00

Czy wiedzą Państwo, czym charakteryzowała się społeczność polskich Żydów? Co odróżniało tę grupę od rdzennych Polaków i jakie były źródła masowej obecności Żydów w Polsce? Dlaczego rejony wokół Kielc i Radomia były tak gęsto zamieszkałe przez naród żydowski? Co wiemy o śladach dziedzictwa żydowskiego w Szydłowcu i okolicach?
Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na lekcji muzealnej, której celem jest zapoznanie w możliwie przystępny sposób z wiedzą na temat obecności Żydów w Polsce. Zaledwie 80 lat temu obecność ta była codziennością, w niejednym mieście Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców! Warto choć trochę poznać tę społeczność.

Lekcje odbędą się w nowej siedzibie administracyjno-edukacyjnej Muzeum, przy ul. Kąpielowej 8.

Ekspozycje muzealne na Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów będą otwarte w standardowych godzinach: 10:00 – 17:00.

Zapraszamy serdecznie!