W niedzielę, 1 września odbyły się Dożynki Gminne w Mirowie. Piękna pogoda oraz bogaty program artystyczny przyciągnęły rzesze widzów. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w Kościele Parafialnym.

Po zakończeniu nabożeństwa orszak dożynkowy przeszedł na plac obok urzędu Gminy Mirów, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego Wójt Gminy Mirów – Artur Siwiorek powitał zaproszonych gości. Następnie rozpoczęła się część obrzędowa związana z prezentacją wieńców dożynkowych oraz dzielenia się chlebem. Tradycyjny chleb dożynkowy przekazali na ręce władz lokalnych starostowie dożynek: Zofia Kuźdub oraz Mateusz Kaluga, a także sołtysi miejscowych sołectw. Okazałe wieńce prezentowały wszystkie sołectwa z terenu gminy. Po zakończeniu części chlebowej na scenie pojawili się rolnicy, którzy w tym roku zostali wyróżnieni za szczególne zaangażowanie w rozwój rolnictwa. Wśród nagrodzonych znaleźli się Daniel Kaluga, Marek Kaluga, Mirosław Arak, Sebastian Pytoń, Agata Gołosz, Łukasz Antos, Mateusz Kaluga, Sławomir Zawisza, Piotr Grzmil, Mirosław Bilski oraz Zofia Kuźdub.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy sołectw. Drużyny zgłoszone przez sołtysów rywalizowały w następujących kategoriach: rzutu kaloszem sołtysa, cięcie drewna na czas, młócenie cepem czy bieg pomiędzy belkami słomy. Pierwsze miejsce w klasyfikacji łącznej zdobyło sołectwo Mirów, na drugim miejscu sklasyfikowano Zbijów Mały a na trzecim Bieszków Dolny.

W konkurencji najładniejsze stoisko nagrodę zdobyło sołectwo Bieszków Dolny, a na najsmaczniejszą potrawę nagrodę zdobyła pani Leokadia Harabin.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się stoiska zaprezentowane przez poszczególne sołectwa. Smaczne potrawy regionalne, niezwykły wystrój, ale przede wszystkim cudowna atmosfera przyciągały uwagę przechodzących. Na miejscu można było spróbować prawdziwych rarytasów kuchni polskiej. Pierogi, kapusta z grochem, porka czy smakowite ciasta to jedne z wielu potraw, jakie były serwowane przez gospodynie z Gminy Mirów.

Około godziny 17.40 rozpoczął się blok artystyczny. Jako pierwszy na scenie pokazał się zespół Radosne Nutki, a zaraz po nim wystąpiły Jarzębinki. O godzinie 18.30 rozpoczął się koncert pierwszej z gwiazd wieczoru – Mateusza Mijala, a po nim zagrał zespół Łukash. Później już scena należała do zespołu Playboys, który rozgrzał publiczność do czerwoności. Na zakończenie zobaczyliśmy Mariusza Sobczyka. Impreza zakończyła się około godziny 23.00.

Dożynki Gminne w Mirowie były współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz przez Lokalną Grupę Działania Razem na Piaskowcu w ramach PROW.

Więcej zdjęć TUTAJ