Niedziela 7 sierpnia była kolejnym dniem zmagań w otwartych mistrzostwach Szydłowca w szachach, czyli III Szachowej Grand Prix Ziemi Szydłowieckiej 2022.

Turniej rozegrano – tradycyjnie już – w SzCK „Zamek”. Na starcie stanęło 22 zawodników głównie z Radomia, Szydłowca i Skarżyska. Imprezę Zrealizował Klub Sportowy „Alternatywa”, przy finansowym wsparciu środków Powiatu Szydłowieckiego.

W tabeli wyników nie było niespodzianek – czołowe miejsca zajęli doświadczeni i utytułowani zawodnicy radomscy na czele z Marcinem Pomagalskim (I++) prawdopodobnie najlepszym obecnie szachistą naszego regionu. Na uwagę zasługuje też bardzo dobry występ juniorki Sandry Fituch z Radomia, która ostatecznie zajęła 8 miejsce, pokonując po drodze kilku szachowych „weteranów”.

Szydłowiec reprezentowany był przez dwóch seniorów i czterech juniorów. Po dość przeciętnej grze zajęli oni miejsca w drugiej połowie tabeli. Godna pochwały jest jednak postawa naszych młodych reprezentantów: Oskara Bugały, Filipa Żuchowskiego, Błażeja Nowakowskiego i Damiana Stryjka. Wiedza i umiejętności zdobyte na treningach z Jackiem Sieczkowskim, wsparte właściwą dla młodego wieku śmiałością i odwagą, pozwoliły im walczyć jak równy z równym, z lepiej wyszkolonymi i ogranymi zawodnikami gości.

Dość specyficznym dodatkiem organizowanych przez „Alternatywę” turniejów, są – tradycyjnie już, przywoływane z tej okazji wydarzenia historyczne kojarzone z regionem kielecko-radomskim. Tym razem tematem refleksji był tragiczny przebieg „Akcji Burza” z 1944 roku oraz jej znaczenie dla dalszych losów Polski i Polaków. Prowadzący pogadankę Wojciech Bednarczyk, podsumował rozważania parafrazując słowa francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu: „Ustrzeż nas Panie od fałszywych przyjaciół, bo z wrogami musimy poradzić sobie sami”.

Następny turniej z cyklu GP – 18 września. Historyczna refleksja wiązać się będzie z genezą i skutkami Wojny Obronnej Polski w 1939 roku. Zapraszamy.

Info: Wojciech Bednarczyk K.S. ALTERNATYWA