Wielki Piątek to dzień w którym nie odprawia się żadnej Mszy Świętej. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym w szczególności czci się drzewo krzyża. W Wielki Piątek odprawia się Drogę Krzyżową, a centralną częścią tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę głównie adoruję się Grób Pański, symbolicznie odwiedza się również groby bliskich osób. W Polsce bardzo mocno zakorzeniona jest tradycja przynoszenia pokarmów do Kościoła, aby kapłan je poświęcił.

Wieczorem odbywa się Liturgia Wigilii Paschalnej , która jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Zgodnie z bardzo dawną tradycją obrzęd ten powinien być czuwaniem na cześć Pana i powinien odbywać się w nocy. Liturgia Wigilii Paschalnej dzieli się na części: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna oraz Liturgia Eucharystyczna. Całość zakończona jest uroczystą procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem.

Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień świąt i zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego. Jest to dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

opracowane na podstawie artykułu na wikipedia.org