Celem tego wyjazdu było poznanie zasobów botanicznych tamtejszego arboretum (ogród dendrologiczny). Zajęcia z młodzieżą poprowadził doświadczony leśnik – pan Hubert Ogar.

Przewodnik na początku przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat różnorodności gatunkowej roślin w naszym kraju, pokazał wystawę fotograficzną z ogrodu oraz maleńkie muzeum – izbę przyrodniczo – leśną, gdzie zgromadzono eksponaty roślin, zwierząt i owadów występujących w Puszczy Iłżeckiej. Potem uczniowie obejrzeli film o znaczeniu drzew w przyrodzie i konieczności ochrony lasu.

Największym zainteresowaniem jednak cieszyło się zwiedzanie poszczególnych kwater z roślinami. Dzieci miały możliwość podziwiania roślin charakteryzujące się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi, gatunków rodzimych drzew, krzewów i bylin oraz pnączy znajdujących się pod ścisłą ochroną. Na mostku przerzuconym nad oczkiem wodnym rozpoznawały gatunki organizmów żyjących w wodzie. Duże zainteresowanie wzbudziły zakątki z egzotyczną florą. Zgromadzono tam różnokolorową kolekcję magnolii, różaneczników i azalii, a także araukarie i metasekwoje chińskie. Tradycyjnie, jak wszyscy zwiedzający, cała grupa przytuliła się do najstarszego dębu szypułkowego zwanego „Marcelem”, stanowiącego pomnik przyrody. Chwila wytchnienia nastąpiła na wrzosowisku, gdzie wielu uczestników wycieczki obsiadły komary i mrówki. Piski pogryzionych rozśmieszyły ocalałych szczęśliwców. Ostatnim przystankiem były różnego typu budki lęgowe dla ptaków i mini zoo.

Na koniec wyprawy, mocno zmęczeni upalną pogodą wszyscy chętnie zasiedli w cieniu do zjedzenia kiełbasek upieczonych nad ogniskiem. Spokój, cisza i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą wywarła na młodzieży niezwykle pozytywne wrażenia. Była chwilą podziwu , zamyślenia i miłego wypoczynku na łonie natury.

Anna Zawadzka