1 czerwca 2024 roku zmarł po długiej chorobie ks. kanonik Adam Radzimirski, wieloletni proboszcz Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu oraz dziekan dekanatu szydłowieckiego. Przeżył 78 lat i 53 lata w kapłaństwie.

Ks. kanonik Adam od 2019 roku przebywał na emeryturze, a ostatnie miesiące życia spędził w Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 czerwca 2024 roku w kościele parafialnym św. Zygmunta w Szydłowcu. Bezpośrednio po mszy świętej ks. kanonik Adam Radzimirski pochowany został na cmentarzu parafialnym w grobowcu księży, w którym pochowani już są: ks. Stanisław Skurski (proboszcz parafii św. Zygmunta w latach 1957 – 1973) oraz ks. Bogusław Mleczkowski pochodzący z Szydłowca.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczyli abp Wacław Depo metropolita częstochowski oraz bp Marek Solarczyk ordynariusz radomski.

Ks. kan. Adam Radzimirski urodził się 20 czerwca 1946 r. w Wierzbicy. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1971 r. z rąk bpa Piotra Gołębiowskiego.

Jako wikariusz posługę pełnił w parafiach: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce, św. Wawrzyńca w Niekłaniu, św. Józefa w Skarżysku-Kamiennej i w parafii katedralnej pw. Opieki NMP w Radomiu. Był proboszczem w parafiach: Świętej Trójcy w Tarłowie, MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, św. Wojciecha w Wojciechowicach, a od 1992 do 2019 w parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Obok codziennej posługi duszpasterskiej, z pietyzmem i wielką konsekwencją dbał o pond 600-letnią szydłowiecką farę. Na przestrzeni lat, przeprowadził w niej szereg prac remontowo-konserwatorskich. Odnowił złociste ołtarze, strop kasetonowy nadchórem, grupę rzeźb Chrystusa Ukrzyżowanego, witraże. Przeprowadził konserwację organów, przebudował konstrukcję dachu i zabytkowego stropu świątyni, dokonując zmiany zabytkowej dachówki. Dbał o otoczenie świątyni, oczyszczenie kamiennych elewacji kościoła i renowację dzwonnicy. Podjął się wielu przedsięwzięć, z myślą o zachowaniu wielowiekowego dziedzictwa.

Za swoje zaangażowanie na rzecz wspólnoty parafialnej, ksiądz Radzimirski  był wielokrotnie odznaczany, m.in.  Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego, Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. W 2014 r., podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Szydłowcu został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Powiatu Szydłowieckiego”, za swoją posługę, krzewienie kultury chrześcijańskiej oraz umacnianie więzi społecznych.

Ks. kanonik Adam Radzimirski otrzymał również wyróżnienie od portalu „Nasz Szydłowiec”. 1 lutego 2020 roku otrzymał statuetkę „Zygmunta” za swoją pracę na rzecz Parafii św. Zygmunta i Szydłowca, w Plebiscycie „Zygmunty”, który organizowany jest przez portal.

Poniżej wszystkie materiały, które publikowaliśmy przy okazji śmierci ks. kanonika Adama Radzimirskiego: