Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu brała udział w ogólnopolskiej akcji Wszystkie Kolory Świata organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki przygotowywały szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Wszystkie kolory świata to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Nasza szkoła bierze w niej udział już po raz trzeci. Akcja miała na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie z pomocą rodziców projektowali i szyli szmaciane laleczki. Każda z nich miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi.

Po zakończeniu pracy, w szkole odbyła się ich wystawa na holu głównym. Następnie została zorganizowana impreza na której każdy mógł wybrać laleczkę, „zaopiekować” się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata. Projekt wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne lecz także przyjemne.

Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski.

W naszej szkole projekt realizowany był w klasach 0-3, wychowawcy wraz z dziećmi i rodzicami z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji powstało aż 70 lalek. Lalki szyte były również podczas warsztatów na świetlicy w czasie ferii. Pomysłodawcami przeprowadzonych działań w ramach akcji i koordynowaniem projektu zajęły się nauczycielki (Barbara Jankowska, Joanna Figarska, Agnieszka Mikołajczak).

Obsługą techniczną imprezy „Dzień wszystkich kolorów świata” zajęli się nauczyciele: Robert Wojcieszek i Tomasz Bialik. Udało się zebrać 4240 złotych i 20 funtów, wszystkie pieniądze zostały wpłacone na konto UNICEF dedykowane zbiórce. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję.

info: PSP nr 2 im. Jana Pawła II