Możliwości produktywnego spędzania czasu jest bardzo dużo. Jedni preferują ruch na świeżym powietrzu, a inni wieczór z książką lub dobrym filmem i lampką wina. Ciekawym rozwiązaniem są także wszelkie aktywności, których celem jest produkcja wszelkiego rodzaju rękodzieła. Pozwala to ciekawie spędzić czas, spełnić się artystycznie, a czasem nawet zarobić trochę grosza. Jeśli taka aktywność nam się spodoba, to być może będziemy nawet w stanie wykonywać ją na pełen etat, łącząc przyjemne z pożytecznym – wykonywać to co lubimy i się z tego utrzymywać.

Dostępne pomysły i materiały

Pomysłów na rękodzieło jest bardzo wiele. Zależnie od preferencji i tego w czym czujemy się dobrze, możemy wybierać pomiędzy bardzo popularnym ostatnim czasy knifemakingiem, wykonywaniem biżuterii z drewna lub tworzenie kompozytów drewniano – epoksydowych lub wieloma innymi możliwościami. Wybór powinien zależeć od tego, z jakim materiałem czujemy się dobrze oraz jakie doświadczenie w pracy z nim posiadamy. Oczywiście wszystkiego możemy się nauczyć- nawet z internetowych poradników, zarówno bezpłatnych, jaki i płatnych. Warianty płatne posiadają najczęściej większą wartość merytoryczną.

Decydując się na pracę ze stalą, możemy wykonać narzędzia użytkowe, takie jak noże lub ich większe warianty – maczety, broń sieczna, kłującą lub obuchową. Ich warianty mogą być zarówno czysto użytkowe, jak i ozdobne. Wykonać można również przedmioty mające obie te cechy. Stal to materiał wymagający specjalnej obróbki – zarówno mechanicznej, jak i cieplnej, aby nabyć odpowiednie właściwości użytkowe. Sprzęt i narzędzia potrzebne do praktykowania tego rodzaju hobby nie należą do najtańszych, ale podstawowy zestaw, który pozwoli spróbować swoich sił, często znajdziemy w nieco lepiej zaopatrzonym garażowym warsztacie.

Dużo wdzięczniejszym i łatwiejszym w obróbce materiałem jest drewno oraz wszelkie jego pochodne. Wariant budżetowy potrzebnych narzędzi, to jakieś narzędzie do obróbki drewna  ( np.nóż modelarski lub piła włosowa) i parę arkuszy papieru ściernego. Już taki zestaw pozwoli wykonać prostą drewnianą biżuterię, ozdoby lub zabawki drewniane. Bardziej profesjonalny zestaw elektronarzędzi, precyzyjnych pił ręcznych i dłut oraz systemów mocowania obrabianych elementów, to koszt wielu tysięcy złotych. Pozwala on jednak realizować projekty wedle własnych zachcianek. Mogą to być ozdobne meble – także te wielkogabarytowe  – lampy wykonywane w różnorakich stylach lub precyzyjne drewniane mechanizmy, znane z projektów Leonarda Da Vinci.

Inspiracja zamiast kopiowania

Popularnym ostatnio na internetowych giełdach z rękodziełem produktem jest biżuteria wykonana z drewna oraz barwionej żywicy. Komponenty potrzebne do wykonania jej, wydają się nie być zbyt kosztowne w porównaniu do cen gotowych produktów. Oczywiście trzeba mieć jakiś pomysł na taką ozdobną biżuterię – kopiowania tych już dostępnych na rynku nie jest najlepszym pomysłem. Nie zapewni on zapewne zbyt dużej sprzedaży, a proceder taki jest wątpliwy etycznie. Sam proces produkcji wymaga tylko podstawowych narzędzi i umiejętności – zepsujemy tylko parę egzemplarzy, zanim nauczymy się wykonywać je w sposób zadowalający.