„Doświadczenia innych krajów i polityka Unii Europejskiej pokazują, że najlepszym środkiem minimalizującym problemy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest polityka aktywnej integracji zawodowej. To z kolei podstawowe narzędzie ekonomii społecznej” – mówi koordynatorka projektu i kierownik Działu Wsparcia Ekonomii Społecznej w Fundacji Fundusz Współpracy Monika Baraniewska. Jej zdaniem, jeszcze kilka lat temu spółdzielnie socjalne kojarzyły się z przeżytkiem minionej epoki, dziś – głównie dzięki pieniądzom z UE – to się zmienia. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw społecznych. Kawiarnia, pensjonat dla osób starszych, zakład produkujący ekologiczne zabawki – to tylko kilka przykładów spółdzielni, które odniosły sukces. Są prawdziwą szansą dla rynku pracy w Polsce. Kiedy światowy kryzys finansowy najbardziej dotyka międzynarodowe korporacje, a kryzys wartości – nowoczesne społeczeństwa Zachodu, rozwiązań szuka się w skali lokalnej. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się firmy rodzinne czy idea slowlife. Spółdzielnie socjalne są częścią tych zjawisk: to wspólna inicjatywa ludzi z sąsiedztwa, w podobnie trudnej sytuacji życiowej, mających ten sam cel.
Tak też będzie w przypadku projektu „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej na południowym Mazowszu”. Pierwsze szkolenia i warsztaty dla osób, które później założą przedsiębiorstwo socjalne, ruszają już w połowie listopada. Na start uczestnicy dostaną 20 tys. zł na osobę. Na ostatnie wolne miejsca w tej edycji można zapisywać się do 8 listopada br. pod numerem tel. 22 403 53 25 i adresem e-mail: praca@iwes.pl.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorami są: Fundacja Fundusz Współpracy, Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, Miasto Pionki, Gmina Kozienice oraz Gmina Szydłowiec.
Dodatkowe informacje:
Magdalena Mojduszka
Specjalista ds. promocji
tel. 505 167 262
Fundację Fundusz Współpracy ustanowił w 1990 r. Skarb Państwa, w wyniku potrzeby stworzenia wyspecjalizowanej i sprawnie działającej organizacji, która w imieniu polskiego rządu w sposób przejrzysty zarządzałaby środkami pomocowymi. Zadaniem Fundacji stało się wsparcie dla realizatorów projektów współfinansowanych z pomocy zagranicznej, a także stymulowanie rozwoju ekonomicznego i społecznego Polski. Obecnie Fundacja Fundusz Współpracy, jako najdłużej działająca i najbardziej doświadczona instytucja w tym obszarze, ma za sobą ok. 1 mln przeszkolonych osób i setki zrealizowanych projektów.
Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny powstało w 2003 r. jako lokalna inicjatywa osób zainteresowanych zagadnieniami ochrony środowiska i wspierania rozwoju lokalnych społeczności. Od tego czasu znacznie poszerzyło zakres działań: od edukacji ekologicznej młodzieży, poprzez wspieranie osób niepełnosprawnych i bezrobotnych, aż po tworzenie przedsiębiorstw socjalnych.
Miasto Pionki znajduje się w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim. Historia miejscowości, którą zamieszkuje ok. 20 tys. osób, sięga XV w. Miastem partnerskim jest Breaza w Rumunii. Miasto Pionki oferuje inwestorom tereny w zasięgu działania Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a na potrzeby turystyki obszary Puszczy Kozienickiej, nad rzeką Zagożdżonką.
Gmina Kozienice to gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, powiecie kozienickim. W jej skład wchodzi 40 miejscowości, którą zamieszkuje ok. 30 tys. osób. Kozienice słyną z największej w Polsce elektrowni opalanej węglem kamiennym, a cała gmina z tradycji produkcji owocowo-warzywnej. Gmina współpracuje z Gminą Związkową Gőllheim, Związkiem Miast i Gmin Nadrenii Palatynu z siedzibą w Moguncji, Gminą Chuguiv na Ukrainie i miastem Medzilaborce na Słowacji. Kozienice stowarzyszone są z miastami La Clayette w Francji i Marano Eguo we Włoszech.
Gmina Szydłowiec jest gminą miejsko-wiejską należącą do województwa mazowieckiego i powiatu szydłowieckiego, liczącą ok. 20 tys. mieszkańców. Bogactwami naturalnym Gminy są biały piaskowiec i żwir, a także rozległe kompleksy leśne związane z Górami Świętokrzyskimi. Historia samego Szydłowca, który najbardziej słynie z XV-wiecznego zamku, sięga XII w. Miastem partnerskim Szydłowca jest rumuńska Turda.