W tym roku mija 55 lat od powołania Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Z tej okazji placówka przygotowała m.in. plenerową wystawę planszową pt. „55 lat Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

Wystawa przybliża historię jedynego w kraju muzeum koncertującego swoją działalność na ochronie, gromadzeniu i popularyzacji polskiego instrumentarium muzycznego oraz związanych z nim tradycji.

Projekt inicjujący powstanie szydłowieckiego muzeum pojawił się pod koniec lat 60. XX w. Początkowo placówka działała w strukturach Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Wkrótce usamodzielniła się i od 1975 r. prezentuje zbiory w zamku w Szydłowcu. Ostatnie 10 lat to dynamiczny rozwój placówki, na który złożyły się systematyczne wzbogacenie kolekcji, udostępnienie trzech nowych multimedialnych i multisensorycznych wystaw stałych, rozbudowa infrastruktury (w tym budowa nowej siedziby) oraz poszerzenie działalności popularyzatorskiej i wydawniczej.

Wystawę plenerową pt. „55 lat Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego”  można oglądać do końca sierpnia na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Znajduje się po południowo-wschodniej stronie szydłowieckiego ratusza, blisko kamiennej kolumny „Zośki”.

Wystawa przedstawia szczegóły ekspozycji stałych, kadry z zamkowych komnat oraz informacje na temat zbiorów muzealnych. Na planszach można także prześledzić chronologię wydarzeń związanych z działalnością muzeum, zapoznać się z ważnymi wydarzeniami i inwestycjami, jakie zostały przeprowadzone w ostatnich latach.

W listopadzie muzeum zaprasza na jubileuszowy tort i otwarcie nowej wystawy czasowej, akcentującej 55. rocznicę funkcjonowania placówki.