W piątek 28 lutego w sali szydłowieckiego zamku odbyła się sesja Rady Miejskiej. Radni mieli podjąć kilka ważnych tematów, ale ten najważniejszy dotyczył podniesienia opłat za odbiór śmieci.

Wywiązała się gorąca dyskusja, podczas której padło wiele uwag, ostrych słów, wzajemnych oskarżeń itp.

Podwyżki cen zaplanowano na 1 kwietnia i nie jest to żart prima aprilisowy. W tym momencie w gminie Szydłowiec płacimy 10 złotych za śmieci segregowane i 20 za niesegregowane. Po uchwalonych podwyżkach stawki wzrosną do: 16 złotych za segregowane i 32 złotych za niesegregowane. 15 złotych zapłacą Ci mieszkańcy, którzy mają kompostowniki.

Instytucje publiczne zapłacą: 16 zł za worek 120-litrowy, 32 zł za worek 240 litrowy i 54 zł za 1100 litrowy pojemnik.

Bezpośrednio po odczytaniu projektu uchwały wywiązała się wspomniana wyżej dyskusja pomiędzy radnymi. Dyskusję rozpoczęła radna Grażyna Rycerska, która złożyła wniosek formalny o ustalenie kwoty 13 zł za odpady segregowane. Sugerowała, że nakładany jest na mieszkańców „podatek śmieciowy”.

Po wypowiedzi radnej Rycerskiej, przewodniczący Marek Artur Koniarczyk udzielił głosu wiceprzewodniczącej Dorocie Jakubczyk, która była bardzo zdziwiona wnioskiem Grażyny Rycerskiej, myśląc, że wszystko zostało wyjaśnione na komisjach. Zaapelowała o to, aby zacząć myśleć logicznie, bo wystarczy się tylko rozejrzeć i zauważyć szalejący wzrost cen, inflacji, wynagrodzeń itp. „O tym wszystkim decyduje rząd, bardzo często znienacka, z dnia na dzień, nocą, czy ktoś nas pyta o to, czy wyrażamy zgodę na takie wzrosty? Za wszystkie decyzje rządu ma płacić samorząd? Samorząd to nie maszynka do robienia pieniędzy. Radny powinien to wiedzieć.” – kontynuowała radna Jakubczyk.

„To oczywiste, że chcielibyśmy, aby mieszkańcy płacili jak najmniej. Propozycja zmniejszenia tej stawki według mnie jest niezasadna, proszę w takim razie wskazać źródło pokrycia?” – dodała radna Jakubczyk.

Radna Grażyna Rycerska w odpowiedzi na wystąpienie radnej Doroty Jakubczyk powtórzyła swój wniosek formalny o obniżenie stawki.

„Gmina nic z tego nie będzie miała jeżeli ustalimy takie stawki. Sam chciałbym płacić jak najmniej, ale to nie od nas zależy. Te decyzje podejmowane są u szczytu władzy. Z bólem serca będziemy musieli podjąć tę uchwałę” – powiedział wiceprzewodniczący Marek Plewa.

Mocnymi słowami do radnej Grażyny Rycerskiej zwrócił się radny Arkadiusz Sokołowski: „Zastanawiałem się czy zabierać głos, bo ja chyba tego tak delikatnie nie powiem jak moi przedmówcy. Pani radna to są wyżyny hipokryzji, jest pani radną partii PiS, która rządzi Polską od kilku lat. Powiem pani tak, wszystkie te wzrosty, nie tylko w naszej gminie i ten bałagan dotyczący ustawy śmieciowej, spowodowane są działaniami rządu. Partii do której pani należy, dlatego mówię, że są to szczyty hipokryzji. Powinna pani wiedzieć, że ceny odbioru śmieci zależą od wielu innych czynników, chociażby od wzrostu cen paliwa. Jestem zdziwiony pani wnioskiem, ponieważ wczoraj na komisji nic pani na ten temat nie mówiła, aż mną zatrzęsło jak usłyszałem pani wniosek”

Riposta radnej Grażyny Rycerskiej była natychmiastowa: „Pragnę przypomnieć, że śmieciami zajmowało się nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale to Wy rozpoczęliście podwyżki, to Wy Koalicja Obywatelska….” (radni wybuchnęli w tym momencie śmiechem) [radny Arkadiusz Sokołowski zdaje się powiedział, że on nie należy do Koalicji Obywatelskiej]. Radna Rycerska była zdziwiona tym faktem „Nie? Nie jest pan z KO, a ja myślałam, że Wy wszyscy jesteście taką wspaniałą Koalicją Obywatelską. Bo ja nie wstydzę się, jestem radną Prawa i Sprawiedliwości. Chciałabym, abyśmy nie mówili tylko o obecnych rządach, ale o tych wcześniejszych również” – dodała radna Rycerska.

Przewodniczący Marek Artur Koniarczyk zwrócił uwagę na to, że radni reprezentują mieszkańców, a nie szyldy partyjne.

Radny Paweł Bloch posługując się liczbami starał się wytłumaczyć podwyżki, wskazując nawet na to, że gmina sama zgotowała sobie taki los, uchwalając wcześniej obniżki. Teraz według radnego ludzie mogą nie zrozumieć skąd te podwyżki.

Głos w dyskusji zabrał również burmistrz Szydłowca Artur Ludew: „Na początek odniosę się do tego wątku politycznego i dla wiadomości pani radnej, nigdy nie byłem członkiem żadnej partii. Być może wywnioskowała pani to z tego, że często pokazuję się w otoczeniu różnych polityków, a w szczególności w towarzystwie marszałka Rafała Rajkowskiego. Pokazuję się z nim, ponieważ jest to osoba która bardzo pomaga gminie Szydłowiec. Jestem osobą bezpartyjną i jestem otwarty na współpracę z każdym politykiem. Jeżeli chodzi o opłaty za śmieci, nie można mówić, że nakładamy podatek śmieciowy na mieszkańców. To tak nie działa, to nie my ustalamy prawo, a ustawodawca. My musimy dostosować się do przepisów. Podwyżka cen wynika z różnych względów, wzrost opłaty środowiskowej, czy zysk firmy która wygrała przetarg. Wzrośnie płaca minimalna i firma może stawki zwiększyć. Chciałbym jasno zaznaczyć, że ceny wzrosną tylko i wyłącznie z przepisów uchwalonych przez ustawodawcę. Problemem jest to, że nie ma żadnej odgórnej polityki gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlaczego butelki plastikowe nie mogą być surowcami wtórnymi, przecież w wielu krajach tak zrobiono? Wszystko co złe w tym temacie zrzucane jest na samorząd, a samorząd nie jest decyzyjny w tej sprawie, nic też z tego nie mamy. Czynimy starania, aby odpady komunalne odbierała w gminie Szydłowiec nasza spółka Wodociągi i Kanalizacja, a nie firma zewnętrzna. Podchodzę do tego jednak z dystansem, bo kto wie czy już niedługo nie zostaną wprowadzone nowe przepisy?”

Wniosek radnej Grażyny Rycerskiej został odrzucony. Cała uchwała została przyjęta głosami większości. 10 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, radni Paweł Bloch i Grażyna Rycerska byli przeciwni, radna Wioleta Turek wstrzymała się od głosu. Nieobecni byli radni: Maciej Kapturski i Leszek Jakubowski.

Jesteśmy po rozmowach z kilkunastoma mieszkańcami gminy Szydłowiec. Mieszkańcy są oburzeni podwyżkami, niektórzy rozumieją tłumaczenia samorządowców i winnych wskazują wśród rządzących Państwem. Inni nie pozostawiają na burmistrzu i radnych suchej nitki.

Poniżej nagranie video sesji Rady Miejskiej. Temat gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Szydłowiec rozpoczyna się w 45 minucie: