Przebrzmiewają już powoli echa XI –go Szachowego Memoriału Mirosława Aleksandrowicza w Szydłowcu. Nagrody i trofea wywalczone w grze cieszą jeszcze pewnie ich zdobywców, ogrzewając w domowym zaciszu, wspomnienia z ostatniej niedzieli, ale emocje i podniecenie walką to już przeszłość.

Cóż… Żywoty doraźnych sukcesów porażek są zazwyczaj krótkie. Życie toczy się dalej a kalendarze są pełne nadchodzących, nowych okazji i wyzwań. Niemniej, każda miła przygoda, warta jest wspomnienia a interesujące wydarzenie, miejsca w kronice. Dlatego – króciutkie podsumowanie.

Tegoroczny, jedenasty z kolei, turniej wspominkowy na cześć naszego niezapomnianego kolegi Mirka, zgromadził na starcie 27 zawodników. Liczba dość skromna, ale i tak należy uznać ją za zadowalającą, bo w warunkach wybuchłego na nowo „epidemicznego szaleństwa”, trudno jest o wysoką frekwencję – taką do jakiej przez lata się przyzwyczailiśmy. Rangi sportowej turniejowi dodaje fakt, iż wzięło w nim udział kilku bardzo silnych zawodników z kategoriami centralnymi . Mistrz FIDE Leszek Bakalarz był wśród nich – bez wątpienia – graczem najbardziej doświadczonym i utytułowanym. Pozostała stawka też składała się z zawodników ogranych, występujących już na niejednej arenie w całym kraju i za granicą. Przyjechali do nas reprezentanci Kielc, Radomia, Starachowic, Skarżyska Kamiennej, Końskich, Stąporkowa a nawet odległego Białegostoku. „Alternatywę” i Szydłowiec reprezentowała szóstka zawodników: senior (wielokrotny mistrz Powiatu) Dariusz Żurek i piątka juniorów – Emilka Laskowska, Krzyś Kępa, Wiktor Mazur, Damian Stryjek i Szymek Żurek.

Po dziewięciorundowych zmaganiach wyłoniono zwycięzcę i „mistrza dnia”. Został nim Kamil Kocia ze Skarżyska Kamiennej, który na podium wyprzedził Waldemara Mroza (Radom) i Andrzeja Kozłowskiego (MUKS Stoczek 45 Białystok). Kolejne miejsca zajęli: Paweł Stępień (Radom) oraz Piotrek Paździeż i Leszek Balalarz (obaj z Kielc). Najlepszą zawodniczką turnieju została Ada Wilk z Końskich a juniorem (do lat 14) Kuba Herka ze Skarżyska.

W pięknej i bogato wyposażonej sali zespołu hotelowego „Oleńka” w Baraku, grało nam się wyjątkowo dobrze a bliskość restauracji z obszerną kartą dań, stwarzała dodatkowe możliwości regeneracji w turniejowej przerwie (zwłaszcza, że organizator – na zachętę – podarował każdemu z zawodników, bon dofinansowujący wybrany indywidualnie posiłek). Turniejowych trofeów i pamiątek, było tradycyjnie sporo. Wartość nagród rzeczowych przekroczyła 1200 zł, co było równie satysfakcjonujące także dla nas – organizatorów. Po zakończeniu turnieju, wręczał je osobiście Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, który swoją osobą i powagą urzędu, podniósł jeszcze prestiż zawodów i podkreślił uroczysty charakter całej imprezy. Trzeba podkreślić, że Powiat Szydłowiecki był – w tym roku – głównym fundatorem nagród a większość kosztów organizacyjnych została sfinansowana w ramach projektu „Szachy Łączą Pokolenia” ze środków publicznych.

Na zakończenie, pozostaje podziękować wszystkim uczestnikom memoriału, jeszcze raz – z westchnieniem wspomnieć Patrona turnieju oraz zaprosić na kolejne, organizowane przez Klub Sportowy „ALTERNATYWA” w Szydłowcu imprezy, o których będziemy z odpowiednim wyprzedzeniem informować.

Z szachowym pozdrowieniem

Prezes K.S. ALTERNATYWA
Wojciech Bednarczyk