Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają wszystkie materiały związane z rolnictwem, które oglądamy w telewizjach, na YouTubach czy nawet na Facebookach i Instagramach? Jak wygląda praca rolnika w Naszym powiecie? Przyszedł czas przedstawić Wam, jak to wygląda “od kuchni”.

Nazywam się Tomasz Kuźdub, mam 17 lat, zajmuję się fotografią, prowadzę własną stronę na Facebooku i jestem uczniem jednego z radomskich technikum o profilu kształcenia związanego z fotografią. Dziś możecie mnie znać jako fotografa, dziennikarza w redakcji Nasz Szydłowiec oraz reportera redakcji AgroFakt.pl.

Już od młodych lat moim zainteresowaniem okazało się rolnictwo. Do dnia dzisiejszego pamiętam, jak mając 5 czy 6 lat mój wujek zabierał mnie na pole starym poczciwym Ursusem czy Bizonem i całe dnie z nim spędzałem zachwycając się pracą rolnika. Każde dziecko mieszkające na wsi na pewno ma takie wspomnienia. Czasy się zmieniają z dnia na dzień, technika idzie do przodu i z czasem Bizon zamienił się miejscem z nowoczesnym kombajnem, a Ursusy z nowoczesnymi traktorami.

Ja również z czasem potrzebowałem nowego zajęcia, ale związanego z rolnictwem. Cztery lata temu oglądając jakieś filmiki na YouTubie wpadłem na pomysł by utworzyć kanał, gdzie będę nagrywał prace rolnika przez cały rok. Początek okazał się lepszy niż można się było spodziewać – pierwsze filmiki nagrane telefonem w gospodarstwie mojego wujka osiągały oglądalność w tysiącach! Jak na 13-sto latka był to powód do zachwytów. Z każdym miesiącem uczyłem się nowych technik montażu, nowych pomysłów na ujęcia i dnie spędzałem przy komputerze oglądając poradniki. Miesiące mijały, a ja zacząłem rozwijać swoją pasję – kupiłem pierwszy aparat, statyw i inne gadżety potrzebne do tego typu rzeczy. Każdy, kto znał moją pasję, moje zajęcie określał mnie jako “Tomka biegającego po polu”. Z każdym kolejnym okresem czasu filmy stawały się co raz lepsze, lepszej jakości, więcej maszyn, więcej pomysłów.

Po trzech latach nagrywania filmików zaczynało brakować chęci do tego typu rzeczy i przerzuciłem się na fotografię rolniczą. Pierwszą Nikonowską lustrzanką zacząłem robić zdjęcia wiosną 2017 roku. Rok wcześniej powstał zarys strony, która po wielu modyfikacjach istnieje do dziś i cieszy się popularnością wśród ludzi z całej Polski. Z dnia na dzień staram się rozwijać w tym, co kocham robić, co sprawia mi najwięcej przyjemności. Dzięki niektórym osobom dzisiaj jeżdżąc do gospodarzy, których poznało się przez długi okres czasu możemy tworzyć naprawdę świetne kadry, które potem publikuje na swojej stronie, czy w redakcji AgroFaktu.

Skąd to zamiłowanie do fotografii rolniczej? Sam nie umiem odpowiedzieć w 100% na to pytanie. To miała być odskocznia od kręcenia filmów, a stała się głównym elementem mojego życia z którym wiążą mnie osoby. Nigdy nie myślałem, że moje zdjęcia zaczną wygrywać konkursy; że zacznę pracę w jednej z największych redakcji rolniczych w Polsce. Na co dzień nie tylko fotografia rolnicza, ale też reportaże, chrzciny, komunie i inne imprezy okolicznościowe. Od wakacji 2018 roku moje zdjęcia “zdobią” portal Nasz Szydłowiec, gdzie podjąłem pracę i do dziś mam przyjemność współpracy z największym portalem na Nasz powiat! Od jednego małego pomysłu narodziło się bardzo dużo i jestem mega wdzięczny za wszystkie słowa otuchy, które moi znajomi kierowali do mnie.

W cyklu “Lifestyle” chciałem pokazać Wam, jak wygląda praca rolników od drugiej strony. Nie każdy jest świadom, ile gospodarze wykonują pracy, by na nasze stoły trafiało pyszne, świeże jedzenie. Tutaj pokaże, czym rolnicy z powiatu szydłowieckiego zajmują się 365 dni w roku.

W wolnej chwili zapraszam do odwiedzania moich serwisów społecznościowych, gdzie znajdziecie mnóstwo zdjęć rolniczych i nie tylko. Zachęcam do zostawiania opinii gdzieś w komentarzach ?

www.facebook.com/thomasphotographyvideo

www.instagram.com/tkphoto_official

www.instagram.com/photokuzdub

www.instagram.com/agrofakt_pl

Serdecznie zapraszam i pozdrawiam!

Tomasz Kuźdub