To już piąta edycja tej imprezy w naszym mieście , która odbywa się w ramach międzynarodowego projektu pn. Międzynarodowa Noc Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 roku i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Podobne wydarzenia zaczęły odbywać się w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 250 miast Europy,wśród nich także Szydłowiec . Ideą tego wydarzenia jest popularyzacja kultury i prezentacja zjawisk artystycznych jak największej liczbie zwiedzających. Instytucje, nie tylko muzea, organizują więc specjalne pokazy i spotkania oraz udostępniają zwiedzającym (najczęściej za darmo) swoje placówki do późnych godzin nocnych.

NOC na ZAMKU w Szydłowcu rozpocznie się o godz. 18.00 wystawą obrazów, które powstały podczas szydłowieckich Plenerów Malarskich im. A. Maleckiego, w latach 2005 – 2013. W trakcie realizacji 8 plenerów zgromadziliśmy ponad 100 prac zarówno artystów profesjonalnych jak i amatorów pochodzących z różnych stron Polski a także z Włoch, Chorwacji czy Grecji. Podczas Nocy na Zamku część z tych prac zostanie wystawiona do sprzedaży, będzie to jedyna okazja żeby obejrzeć wszystkie te pobrazy w jednym miejscu oraz dokonać zakupu po – i tu obiecujemy solennie – niewygórowanych cenach.

O godz. 20.00 zapraszamy do sali kameralnej zamku na wyjątkowy spektakl – BENEFIS SZYDŁOWIECKI „WIOSNA KOBIETY PO PRZEJŚCIACH”. Wyjątkowy, bowiem łączący wspaniałe teksty literackie, znakomitą muzykę, inteligentny kabaret z profesjonalnym wykonaniem i reżyserią. Spektakl, w pełni przygotowany i zagrany przez mieszkańców naszego miasta. Śpiewać, recytować oraz prezentować aktorskie talenty będą: Agnieszka Banaszczyk, Ryszard Dudek, Marek Dziuba, Teresa Dziwirek, Barbara Gadowska, Zuza Gadowska, Krystyna Grzesiuk, Aneta Furmańska, Maria Jost Prześlakowska, Martyna Książek,Włodzimierz Kurzępa, Jerzy Minuczyc, Dominika Orman, Marzanna Olszewska, Tomasz Pałka, Aleksandra Piwońska, Tadeusz Pobideł, Agnieszka Sobutka – Klepaczewska, Tadeusz Strzecha, Kinga Szymkiewicz, Wiesław Warchoł, Wojciech Wdowski, Beata Wójcik, Andrzej Woda. Dzielnie towarzyszyć powyższym wykonawcom będzie zespół muzyczny w składzie: Magdalena Jerzak, Grzegorz Jerzak, Antoni Jerzak, Maciej Kapturski, Cezary Szymkiewicz, Janusz Pietrzyk, Zuza Gadowska.

Scenariusz i reżyseria – Włodzimierz Kurzępa

Kierownictwo muzyczne – Magdalena Jerzak

Wstęp na spektakl za zaproszeniem. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w sekretariacie SCKiS od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 do dn. 14 maja br. Ilość miejsc ograniczona.

W trakcie NOCY na ZAMKU zwiedzać będzie można również w Galerii „Kaplica Zamkowa” wystawę malarstwa Tomasza Wałęgi, wypić aromatyczną herbatę czy kawę oraz zakupić książkę „TO NASZE ŻYCIE…” Wspomnienia mieszkańców Szydłowca i okolic. Wydawnictwo zawiera prace 52 autorów, które ukazują Szydłowiec na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Tworzą barwny, interesujący obraz miasta i jego mieszkańców. Dołączone do tekstu zdjęcia dokumentują opisywane wydarzenia. Wszystko to tworzy niezwykłą kronikę miasta i okolic, historię, która ma nie tylko wartość poznawczą, ale również kształcącą.