Jak rozponać?
Są cztery główne objawy babeszjozy: osłabienie (chodzenie ze „zwieszoną głową w dół” i „zobojętnieniem na bodźce ze środowiska” np. brak reakcji na wołanie właściciela); bladość spojówek i błon śluzowych – jasnoróżowe, bladoróżowe, blade, skrajnie -zażółcone; gorączka powyżej 40°C; ciemny mocz – ciemniejszy niż normalnie – barwy ciemnożółtej, pomarańczowej lub nawet brązowej, objaw ten występuje u ok. 15 – 30% zarażonych psów.
Czym grozi?
Nie rozpoznana w porę i nie leczona babeszjoza, jest chorobą – w większości przypadków – śmiertelną dla psów. Śmiertelność wynika z postępującej anemii i osłabienia oraz powikłań w postaci niewydolności nerek i wątroby. Szczególnie nerki są narażone na poważne uszkodzenie, w wyniku którego może dojść do nieodwracalnych zmian w tym narządzie. Nerki nie mają zdolności do regeneracji i przestają prawidłowo spełniać swoje funkcje.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim chronić swojego psa poprzez stosowanie środków odstraszających lub zabijających kleszcze. Są one dostępne w postaci kropli, podawanych psu bezpośrednio na skórę karku, lub w postaci obroży zakładanych na szyję. Niestety należay pamiętać, że żaden preparat nie daje 100% pewności.
Jak leczy się babeszjozę?
Przebieg choroby oraz leczenia zależy od wielu czynników – wieku psa, jego kondycji fizycznej, stanu nerek, szybkości rozwoju babeszjozy i objawów klinicznych.
Schemat leczenia babeszjozy najczęściej polega na jednorazowym podaniu leku przeciwpierwotniaczego oraz leczeniu wspomagającym, głównie płynoterapii w celu wspomagania funkcji nerek
Babeszjoza jest typowym przykładem choroby, dla której sprawdza się stare powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwiększona aktywność kleszczy w ostatnich latach powinna nakłaniać nas do skrupulatnego stosowania profilaktyki przeciwko tym pasożytom.
Czy zdajemy sobie sprawę jak groźne są kleszcze dla naszych zwierząt, jak również dla nas samych? Z pewnością nie do końca. Warto na ten temat poczytać i zapoznać się z zagrożeniami, by nie zostać kiedyś niemiło zaskoczonym.
Po rozmowach z weterynarzami dowiedzieliśmy się, że Szydłowiec jest bardzo dużym skupiskiem zarażonych przeróżnymi chorobami kleszczy. Kleszcze w Szydłowcu zarażają szczególnie tymi najpopularniejszymi chorobami: boleriozą i babeszjozą.
Artykuł sporządzony na podstawie informacji z portalu PortalWeterynaryjny.pl