Szydłowieckie czytanie „Zemsty” rozpoczęli młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej ZAMCZYSKO i Teatru U RADZIWIŁŁA. Ubrani w stroje szlacheckie, jak zwykle z wielkim talentem i zaangażowaniem odczytali z podziałem na role tekst aktu I. I tak w roli Cześnika mogliśmy podziwiać KRYSTIANA RUZIKA i DAMAIAN ZIÓŁKOWSKIEGO, Papkina – MARCINA SAWCZUKA i KAJETANA GÓRLICKIEGO, Rejenta – PIOTRA NAPORĘ, Dyndalskiego – MATEUSZA JODŁĘ i KRZYSZTOFA GŁOGOWSKIEGO, Wacława – MARCINA GUZĘ i MICHAŁA KOWALCZYKA. Natomiast w rolach żeńskich wystąpiły: ALEKSANDRA PIĘTAK, PAULINA PADZIK i EWELINA BIADUŃ jako Klara oraz MARLENA ŚLIWA i SYLWIA CZYŻYCKA w roli Podstoliny. Akt II należał do PRZEMYSŁAWA DUDY jako Wacława, MARII PIWOWARCZYK jako Podstoliny oraz Klary w tej roli AGNIESZKA BANASZCZYK. Lektorzy wtajemniczyli zebranych w miłosne wątki utworu.

Kolejny akt, to popisowe role Rejenta Milczka – ARTUR ŁYCZEK, Papkina – ROBERT GÓRLICKI oraz Podstoliny w wykonaniu BARBARY GADOWSKIEJ, którzy z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły zaprezentowali widzom tekst – były i sekretne liściki i kosztowanie napitków z „rejentowej piwniczki”. Sceny z finałowego IV aktu , chyba najbardziej znane przedstawili: KAZIMIERZ ZAWADZKI jako Cześnik Raptusiewicz, ADRIAN DĄBEK jako Dyndalski oraz PIOTR NIEWADZISZ jako Papkin.

W miłej atmosferze wrześniowego, słonecznego popołudnia, przy kawie, herbacie i słodkich ciasteczkach mieszkańcy Szydłowca udowodnili że utwory naszych największych pisarzy można czytać nie tylko z rodziną i znajomymi, wspólnie lub w pojedynkę, w domu, w ogrodzie, ale również na ulicy podczas czytelniczego happeningu przed szydłowieckim ratuszem.

Organizatorzy szydłowieckiego NARODOWEGO CZYTANIA: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński oraz Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wzięły udział w sobotniej akcji, zarówno tym którzy odważyli się zmierzyć z niełatwym językiem jakim posługiwał się Fredro pisząc swoje dzieła, z tremą nieodzownie towarzyszącą publicznym wystąpieniom, jak i tym, którzy przybyli na Rynek Wielki w Szydłowcu aby wesprzeć występujących czy też po prostu posłuchać i przypomnieć sobie tekst i bohaterów Fredrowskiej „Zemsty”. I już dziś zapraszają wszystkich do przyszłorocznego wspólnego czytania, które będzie poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi – wielkiemu reżyserowi narodowej wyobraźni i tożsamości…

{phocagallery view=category|categoryid=236|limitstart=0|limitcount=7|imageordering=5}

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ