A to za sprawą Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” a dokładniej mówiąc dwójki aktorów z tej grupy – WIKTORII KONIARCZYK i , którzy w mistrzowski, jak się okazało sposób zaprezentowali spektakl pt. „DWOJE NA HUŚTAWCE” w reżyserii Sławy Lorenc Hanusz.

Po raz pierwszy Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „ZŁOTEGO GARGULCA” odbyły się dokładnie 18 czerwca 1994 r. jako wojewódzki przegląd dziecięcych i młodzieżowych teatrów amatorskich. W tej pierwszej edycji imprezy wzięło udział 7 teatrów z terenu ówczesnego woj. radomskiego. Przez kolejne lata festiwal się rozrastał i tak w 2012 r. na scenie kameralnej oraz na dużej scenie, na dziedzińcu zamkowym swoje spektakle zaprezentowało 35 zespołów teatralnych z całej Polski.

22 i 23 maja br. po dwóch latach przerwy spowodowanej remontem, w szydłowieckim zamku pojawili się „Gargulcowi” miłośnicy teatru. Przez dwa dni na zamkowej scenie swoje spektakle zaprezentowało 10 teatrów z : Piotrkowa Trybunalskiego, Będzina, Łap, Piaseczna, Radomia oraz oczywiście z Szydłowca. Prezentacje konkursowe oceniało dwuosobowe Jury w składzie męskim i od wielu lat zaprzyjaźnionym czyli EDWARD GRAMONT – aktor, reżyser teatralny, założyciel teatru TERMINUS A QUO”z Nowej Soli oraz JERZY KASZUBA – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, reżyser teatru amatorskiego, pedagog. Werdyktem Jury,

  • laur „ZŁOTEGO GARGULCA” oraz nagrodę finansową w wys. 1000 zł otrzymał Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z SCKiS- Zamek za spektakl. pt. „Dwoje na huśtawce” w reżyserii Sławy Lorenc Hanusz.

Jury przyznało również –

  • dwie równorzędne I nagrody po 500 zł każda dla: Teatru „ŁUPS!” z Centrum Kultury w Piasecznie za spektakl pt. „Najżałośliwsza komedia o Piramie i Tyzbe” w reżyserii Ewy Kłujszo oraz Teatru Ekspresji Twórczej „EGO”z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie za spektakl. pt. „Lemury” w reżyserii Sebastiana Podleśnego.
  • dwie równorzędne II nagrody po 400 zł każda dla: Teatru „SCENE” z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Filipa Nerii w Radomiu za spektakl pt. „Mały książę” w reżyserii Wojciecha Ługowskiego oraz Teatru „TACY TAM” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl pt. „Cicho na palcach” w reżyserii Małgorzaty Kowalczyk. III nagrodę w wysokości 200 zł dla Teatru „BUSOLA” ze Stowarzyszenia „Busola dla Artystycznie uzdolnionych dzieci” w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl. pt. „Piaskownica” w reżyserii Magdaleny Gumulec.

Nagrody ufundowali – Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek oraz Starosta Szydłowiecki.

Zamkowe Spotkania Teatralne to również spektakle teatrów profesjonalnych, które rok rocznie gościnnie prezentują się na dziedzińcu zamkowym.

Gościem tegorocznych Spotkań był Teatr TERMINUS A QUO z Nowej Soli ze spektaklem „Kraina ułudy”- widowiskiem plenerowym nawiązującym do przygód Don Kichota – błędnego rycerza z La Manczy, który swoją nieporadnością i niegroźnym szaleństwem rozbawiał publiczność do łez.

Jubileusze często skłaniają do wspomnień i wszelakich podsumowań i tak biorąc pod kreskę 20 „Gargulcowych „ lat okazuje się że: udział w Spotkaniach wzięło 400 teatrów, które wystawiły 400 spektakli, w których zagrało ok. 6 000 aktorów , a wszystko to zobaczyło ok. 40 000 widzów. Jak na niecałe ćwierć wieku to chyba niezły wynik.

Jubileusz to także czas na podziękowania. Z okazji XX Zamkowych Spotkań Teatralnych statuetki „Złotego Gargulca” otrzymali za wieloletnią współpracę – Starosta Szydłowiecki, Burmistrz Szydłowca, Jurorzy – Edward Gramont i Jerzy Kaszuba oraz „Gargulcowi” weterani i rekordziści czyli teatry „ŁUPS!” z Piaseczna /udział w 14 edycjach imprezy, dwukrotnie nagradzani laurem „Złotego Gargulca” i „SCENE” / udział w 12 edycjach i również dwukrotny laureat głównej nagrody / z Radomia. Podczas uroczystego zakończenia imprezy nie zabrakło urodzinowego tortu, salw śmiechu i łez wzruszenia podczas wspólnego oglądania fotoreportażu z dwudziestu edycji Spotkań.

Spotkania odbyły się przy wsparciu finansowym Powiatu Szydłowieckiego. Organizatorzy serdecznie dziękują firmie SYSTEM MANAGEMENT Sp. z o. o. za pomoc w realizacji imprezy.

gargulecmaj1

gargulecmaj3

gargulecmaj4

gargulecmaj5

gargulecmaj6