Ks. Piotr Popis będzie posługiwał w Mukambe w diecezji Kabwe. Wyjechał na misje razem z ks. Pawłem Markiem z diecezji sandomierskiej. W ubiegłym roku przygotowywali się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz szlifowali język w Wielkiej Brytanii. W diecezji Kabwe w Zambii pracują również pochodzący z diecezji radomskiej: ks. Grzegorz Zbroszczyk i Monika Drążyk.

Ksiądz Piotr pamiętany jest pewnie przez wielu w szydłowieckiej parafii św. Zygmunta. W latach 2001/2002 pełnił u nas posługę kapłańską, był wikarym, prowadził scholę parafialną, uczył religii w szydłowieckim LO. Przez kilka lat był również zawodnikiem (lewoskrzydłowym) Szydłowianki Szydłowiec, z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować i wtedy zrodziła się miłość do biegania. Ksiądz Popis to znany w regionie radomskim maratończyk. 

W czerwcu 2015 podczas uroczystej Mszy św. otrzymał misyjne powołanie od bp Piotra Turzyńskiego, który pobłogosławił również krzyż misyjny i misjonarza. 

W kazaniu bp Piotr mówił:  – Można by ten obraz zastosować do naszej dzisiejszej uroczystości. Oto nasz Kościół radomski z niezwykłym bogactwem ludzi, osobowości, dzieł jest takim rozłożystym cedrem. I z tego cedru bierzemy jedną gałązkę – ks. Piotra – i chcemy go przesadzić (on sam tego pragnie, tak odczytuje wolę Bożą) do afrykańskiego kraju, do Zambii, a my modlimy się, żeby tam zapuścił korzenie i stał się dla ludzi, którzy tam żyją – naszych braci i sióstr – rozłożystym cedrem, w cieniu którego znajdą sens życia, siłę.

Ks. Popis mówi, że myśl o wyjeździe na misje zrodziła się w pewien piątek 2013 r. na Mszy św. – Odpowiedziałem „tak” na Bożą myśl. Po prostu odkryłem powołanie w powołaniu. Od września 2014 r. rozpocząłem przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Odkryłem wolność od świata, pieniądza, przywiązania do rzeczy materialnych. Odkryłem radość życia we wspólnocie z ludźmi podobnie myślącymi. W Gnieźnie 26 kwietnia przyjąłem krzyż misyjny ze skierowaniem na misje w Zambii – wyznaje.

Ks. Piotr urodził się w 1970 r. Pochodzi z Kozienic. Tu ukończył Technikum Mechaniczne. Potem wstąpił do WSD w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1996 r. z rąk bp. Edwarda Materskiego.

Przez następne 18 lat był wikariuszem w parafiach: Chrystusa Króla w Radomiu, św. Zygmunta w Szydłowcu, w parafii Trójcy Świętej w Białobrzegach, w sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i u św. Barbary w Pionkach.

Szydłowiec życzy powodzenia!

piotrpopis2

info na podstawie relacji: Radia Plus Radom i Gościa Niedzielnego Radom

fot. radom.gosc.pl