Żołnierze niezłomni po II wojnie światowej toczyli walkę nie tylko ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, ale także z podporządkowanymi im służbami w Polsce. 

Po wielu latach pomijania ich w świadomości historycznej dziś „Żołnierze Wyklęci” wracają na należne im miejsce. 

Zapraszamy na szydłowieckie obchody

Każdego roku oprócz uroczystości państwowych organizowane są również te lokalne, także w Szydłowcu. Już jutro 1 marca burmistrz Szydłowca, rada miejska oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Szydłowiec zapraszają na obchody upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. Początek patriotycznych uroczystości w naszym mieście o godzinie 10.oo w Parku Niepodległości. 

W programie: powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, apel poległych, wmurowanie aktu erekcyjnego, złożenie kwiatów. 

Na pamiątkowej tablicy widnieje napis: Pamięci Żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ofiarom komunistycznych prześladowań, poległym w walce o obronę wiary, tradycji i niepodległości narodowej, działającym na terenie Szydłowca i powiatu szydłowieckiego w latach 1945-1956

O godzinie 10. 40 planowany jest program artystyczny w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika. O godzinie 17.30 odprawiona zostanie wieczorna msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. 

Wszystkich zapraszamy do udziału w lokalnych uroczystościach. 

wykleci2016obchody2