Rok 2005 był bardzo bogaty w kulturalne wydarzenia, kto wie czy nie było ich wówczas najwięcej w ostatnich latach. Już w styczniu 2005 roku (przed otrzymania tytułu) mieliśmy ciekawe wydarzenia. Oprócz tych corocznych, odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Ludzie, Miejsca, Czas…” szydłowieckiej grupy fotografików „Młodzi, piękni i bez przyszłości? – Klubu Fotograficznego Jupiter 72′. Grupa Teatralna Zamczysko zabawiała publiczność komedią Henryka Sienkiewicza pt. „Muszę wypocząć”, odbył się rownież pokaz taneczny par Klubu Tańca Towarzyskiego „Zamek”.

Wspomnianego już 4 lutego w szydłowieckim Zamku odbyło się uroczyste nadanie tytułu „Stolicy Kulturalnej Mazowsza” dla Szydłowca. Poprzednikiem Szydłowca był Sokołów Podlaski. Gospodarzami szydłowieckiej uroczystości byli: wicestarosta powiatu szydłowieckiego Anna Łękawska oraz burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Nie zabrakło również wielu ważnych i dostojnych gości.

Podczas uroczystej gali władzom szydłowieckim przekazywano gratulacje i życzenia – wykorzystania szans, jakie niesie ze sobą ten tytuł. Co sądzicie? czy kulturalnie wykorzystaliśmy swoją szansę?

W następnych miesiącach w Szydłowcu działo się naprawdę sporo. Wystąpiło wielu znanych muzycznych wykonawców, zapoczątkowano imprezy, które cyklicznie trwają do dziś, odbywały się wystawy, spektakle itp.

Przypomnijmy najważniejsze z nich i zastanówmy czy może warto byłoby coś przywrócić?

Jeszcze w lutym odbyła się wystawa fotograficzna fotografii Zbigniewa Staniszewskiego Dyptyk Fotograficzny „Wietnam” i „Mazowiecki Pejzaż”, a także koncert zespołu „Kliper” wykonującego bardzo popularnego niegdyś w Szydłowcu szanty.

W marcu chętni mogli zapoznać się z kulturą grecką, a w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się prezentacja Szydłowca jako Stolicy Kulturalnej Mazowsza. W kwietniu natomiast spektakl „Nom omnis moriar” wystawił Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”, odbyło się również otwarcie wystawy obrazującej życie społeczności żydowskiej Szydłowca do 1945 roku. Pod koniec miesiąca nie zabrakło dobrego rockowego grania w murach szydłowieckiego Zamku, a zapewniły to zespoły „DHM” i 'Sfera”.

W maju jak to zwykle w Szydłowcu działo się najwięcej, dzięki Szydłowieckiej Wiośnie Kulturalnej. W weekend majowy odbyły się III Szydłowieckie Zygmunty, podczas których gwiazdą wieczoru był mało znany wówczas zespół…happysad, który dziś bije rekordy popularności.

14 maja odbył się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Fosa”, podczas którego wystąpiło około siedmiu zespołów. Z końcem miesiąca odbyły się III Szydłowieckie Spotkania Orkiestr Dętych, które odbywają się co roku do dziś.

Równie bogaty w wydarzenia kulturalne był czerwiec 2005 roku. Rozpoczęło się XVIII Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety. 17 czerwca na zamkowym dziedzińcu prezentowała się młodzież w festiwalu „Szydłowieckie Talenty”. 23 czerwca zagrał dla licze zgromadzonej publiczności zespół Stare Dobre Małżeństwo. Już dzień później mieszkańcy Szydłowca bawili się podczas corocznej imprezy „WIANKI”.

Lipiec 2005 to pamiętny koncert na placu przy szydłowieckim Zalewie. Przyznać się, kto pamięta koncert zespołów: Łzy i Golden Life? 🙂

W sierpniu kolejne rockowe granie tym razem na zalewowym „amfiteatrze” czyli Szydłowiec Rock Festival 2005. Ale nie samym rockiem żył Szydłowiec, również w sierpniu wystąpił skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, a kilka dni później Szydlowiec świętował 95-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej. Miesiąc zakończył kolejny pokaz szydłowieckich talentów, tym razem pod hasłem „Muzyczny Szydłowiec”.

We wrześniu w Szydłowcu pojawił się teatr z Płocka, a w spektaklu który zaprezentowali jedną z głównych ról zagrał znany wszystkim aktor nieżyjący już Marek Perepeczko.

Bogaty program zawierały regionalne obchody „Święta solidarności” podczas których wystąpił Szymon Wydra & Carpe Diem, a także zjawiło się w naszym mieście wielu znamienitych gości. W tym samym miesiącu odbywały się również w Szydłowcu „Mazowieckie Spotkania z Książką”.

Mieszkańcy Szydłowca ledwo ochłonęli po szaleństwach przy muzyce Szymona Wydry, a równo tydzień później również na dziedzińcu zamkowym zagrał dla nich legendarny zespół DŻEM. Z końcem września odbyły się w Szydłowcy „Zamkowe Koncerty Muzyki Dawnej”.

W październiku w Szydłowcu odbyły się bardzo istotne, ponieważ pierwsze po śmierci Jana Pawła II „Dni Papieskie”, ale także zainagurowano Szydłowiecki Plener Malarski Artystów Mazowsza im. Władysława Aleksandra Maleckiego. Plener do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W listopadzie odbyła się Szydłowiecka Gala Tańca Towarzyskiego, a także koncert z serii muzyki dawnej „Królewski Dwór Jagiellonów”. W tym samym miesiącu Szydłowiec, zagościł u swojego poprzednika tytularnego czyli w Sokołowie Podlaskim. Miesiąc zakończył się koncertem jazzowym.

Grudzień to miesiąc w którym odbyły się m.in „warsztaty boogie – woogie”, a także autorski spektakl znanego aktora i reżysera Emiliana Kamińskiego.

 

Jak pewnie zauważyliście bardzo obfity rok. Kolejne lata również były bardzo bogate w ofertę kulturalną. Dziś wszystkiego jakby mniej, jakby mniej chętnych. Co sądzicie? Czy wrócą w Szydłowcu jeszcze tak dobre lata dla kultury jak kiedyś? Czy potrzeba będzie do tego, czegoś podobnego jak tytuł „Stolica Kulturalna Mazowsza”? Czy po remoncie Zamku możemy liczyć na bum kulturowy? Może warto do niektórych rzeczy wrócić? A może należy kierunkować się w bardziej nowoczesną kulturę? Tylko czy do uczestnictwa w kulturze jesteśmy jeszcze chętni?

Zapraszamy do dyskusji.

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości nadania tytułu „Stolica Kulturalna Mazowsza 2005” dla Szydłowca.

stolicakulturalna1

stolicakulturalna2

stolicakulturalna3