Wernisaż otworzyła dyrektor SCKiS Małgorzata Bernatek. Na wernisażu obecni byli min. burmistrz Andrzej Jarzyński, przewodnicząca rady miejskiej Krystyna Bednarczyk, wiceprzewodniczący rady powiatu Jan Gula, sekretarz powiatowy Krzysztof Bernatek, proboszcz parafii Św.Zygmunta Adam Radzimirski. Obecni byli również artyści, którzy brali udział w tegorocznym plenerze, a także liczni goście, którzy przyszli podziwiać najnowsze dzieła.

Burmistrz Jarzyński skierował kilka słów do artystów, twierdząc, że już tyle razy gościliśmy ich wszystkich w Szydłowcu, że Ci, którzy z niego nie pochodzą i tak są już nasi. Podzielił się również osobistą refleksją mówiąc, że gdy artyści odjeżdżają już z Szydłowca to jemu jest strasznie żal, na szczęści Oni mówią wtedy, że za rok i tak się spotkają.

Chwile po Burmistrzu głos zabrała jedna z uczestniczek pleneru, która stwierdziła, że całym sercem czują się już obywatelami pięknego miasta jakim jest Szydłowiec.

Każdy z artystów obdarowany został czerwoną różą w ramach podziękowań za uczestnictwo w plenerze. Po części oficjalnej wszyscy ruszyli w wir podziwiania prac, na których oczywiście nie zabrakło głównych punktów szydłowieckich czyli ratusza, zamku, czy kościoła. Były jednak i inne zakątki, czasami zakątki, które mijamy na co dzień nie zauważając ich, a czasem zakątki w których nigdy jeszcze nie było nam dane być.

Po minach gości dało się zauważyć, że prace bardzo im się podobały.

{phocagallery view=category|categoryid=35|limitstart=0|limitcount=14|detail=4|imageordering=5}