31 października 2010 roku ordynariusz radomski ks. biskup Henryk Tomasik poświęcił nowy cmentarz w Szydłowcu.

10 lat temu uroczystą mszę koncelebrowali ks. dziekan Adam Radzimirski i jeden z ówczesnych wikariuszy ks. Dariusz Maciejczyk. Obecny był ówczesny Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Prezydium Rady Miejskiej, radni, przedstawiciele samorządu powiatowego, tłumy parafian i mieszkańców miasta.

Inicjatywę budowy nowego cmentarza komunalnego podjął Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński i proboszcz parafii św. Zygmunta, ks. dziekan Adam Radzimirski po wyczerpaniu możliwości parafialnego cmentarza grzebalnego. Na mocy uchwały Rady Miejskiej, w porozumieniu z Kurią Radomską i parafią św. Zygmunta, które nieodpłatnie przekazały grunty, we wrześniu 2009 roku został utworzony cmentarz komunalny, którego zarządcą jest zakład budżetowy gminy.

Cmentarz w obecnych granicach pomieści ok. 1350 grobów i kolumbaria /miejsca na urny z prochami/. Jego obszar zapełni się więc dopiero za ok.20 lat. Zarządca cmentarza w ramach zagospodarowania wybudował główną aleję z kostki brukowej. Cmentarz składa się z sektorów, które zostaną podzielone alejkami. Sukcesywnie wypełnią się one przygotowanymi uprzednio kwaterami. Wysokość opłat za wykupienie kwater została uchwalona przez Radę Miejską w Szydłowcu. Ich wysokość uzależniona jest od ilości miejsc, położenia kwatery, a także od tego, czy wykupu dokonuje się z góry. Szczegółowy cennik dostępny jest u zarządcy cmentarza.

Dziś po 10 latach na wówczas utworzonym cmentarzu komunalnym możemy zauważyć, że miejsca zapełniają się dosyć szybko. Wystarczy przejść się najnowszą częścią cmentarza szydłowieckiego i niejednokrotnie możemy się zaskoczyć, że osoba, którą znaliśmy z widzenia, lub kojarzyliśmy z codzienności niestety już nie żyje.

Czy za 10 lat (według wyliczeń) zabraknie na nowym cmentarzy miejsca? Wszystko się okaże. Tak czy inaczej należy się już zastanawiać, gdzie i jak będziemy szukać nowego miejsca pochówku mieszkańców ziemi szydłowieckiej.

foto. UM w Szydłowcu