Uroczystości rozpoczęły się odegraniem okolicznościowej melodii przez trębaczki z Miejskiej Orkiestry Dętej, następnie Justyna Jezierska – naczelnik Wydziału Promocji UM – przywitała wszystkich serdecznie.
Modlitwę w intencji wszystkich Żołnierzy Wyklętych odmówił ks. Norbert Skawiński, wikariusz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.
W uroczystościach udział wzięli: uczniowie i nauczyciele szydłowieckich szkół, przedstawiciele kombatantów, stowarzyszeń, Ruchu Narodowego, służb mundurowychwładz miejskich i powiatowych, poczty sztandarowe, strzelcy oraz mieszkańcy Szydłowca.
Burmistrz Szydłowca Artur Ludew w swoim wystąpieniu przypomniał pokrótce historię Żołnierzy Wyklętych. (fragment wystąpienia – kliknij)
Głos zabrał również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Jarosiński, który chciał zwrócić uwagę młodzieży na szydłowieckich Żołnierzy Wyklętych, na tych, którzy byli mordowani i prześladowani na naszej ziemi. Sam wspomniał, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest mocno zakorzeniona w jego rodzinie, wszak jego teść był Żołnierzem Wyklętym.
Z rąk Zofii Pawlak, prezes szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, szydłowieckie szkoły otrzymały piękne wydanie z tekstem Hymnu Państowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Jak powiedziała Zofia Pawlak „oby służył uczniom ten upominek, każdy powienien znać Hymn swojego kraju”.
Po części oficjalnych przemówień nadszedł czas złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym Armię Krajową, usytuowanym w Parku Niepodległości. Następnie rozbrzmiał Hymn Państwowy.
Ostatnim akcentem było złożenie kwiatów na grobach polskich żołnierzy na szydłowieckim cmentarzu.
{phocagallery view=category|categoryid=345|limitstart=0|limitcount=21|imageordering=5}