18 maja 2013 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne szydłowieckiego Zamku i Parku Radziwiłów. Inwestycja realizowana była w ramach tzw. Projektu Kluczowego pn.„Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”.

Tamten projekt zakładał jeszcze m.in rewitalizację Ratusza Miejskiego, Rynku, ulicy Radomskiej, hotelu „Pod Dębem” czy budowę nowego budynku biblioteki na ulicy Kolejowej.

Dziś skupmy się na szydłowieckim zamku, który 10 lat temu: zyskał nową elewację, wyremontowane były schody wschodnie, wieża bramna, mur kurtynowy, loggie i galerie – zewnętrze i wewnętrzne. Dziedziniec otrzymał nową nawierzchnie i odwodnienie. Uzupełnione zostało poszycie dachowe oraz wymienione okna. Gruntowny remont przeszły też wnętrza szydłowieckiego zamku.

Czy 10 lat to dużo po kompleksowym remoncie? I tak i nie, zależy jak na to spojrzeć.

Niewielu jednak spodziewało się, że szydłowiecki zamek po remoncie wartym około 6 milionów złotych brutto, po 10 latach (mówiąc kolokwialnie) zacznie się „sypać”.

Przyglądając się z bliska jednemu z najbardziej okazałych zabytków Szydłowca gołym okiem można zauważyć, że elewacja nie wygląda tak jak jeszcze kilka lat temu. Tynk odpada na murach zewnętrznych, na murach od strony dziedzińca, jest wiele innych ubytków. W środku również są miejsca, gdzie ściany pozostawiają wiele do życzenia.

Czy szydłowiecki Zamek 10 lat po rozpoczęciu rewitalizacji znów nadaje się do remontu? Poprosimy w tej sprawie o komentarz Urząd Miejski w Szydłowcu.

Być może jest to odpowiedni czas, aby zacząć o tym myśleć, aby nie było potrzeby za kilka lat znów robić kompleksowego remontu. Tym bardziej, że ubytki, które pokazujemy poniżej to nie jedyne problemy budynku szydłowieckiego Zamku.

No chyba, że jest tak, że kompleksowy remont jest potrzebny w tej chwili, albo czekamy aż tynk sam odpadnie i wrócimy do wyglądu Zamku sprzed lat?

Poniżej zdjęcia z rozpoczęcia remontu: (kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

Niżej szydłowiecki Zamek w dzień zakończenia rewitalizacji: 

A tutaj szydłowiecki Zamek z bliska, stan obecny: (kliknij zdjęcie, aby powiększyć)