W niedzielę, 17 lipca w kościele św. Zygmunta odbyły się uroczystości z okazji 46. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, byłego wikariusza Parafii św. Zygmunta w Szydłowca w latach 1954-1956.
Obchody rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą księdza Kotlarza w szydłowieckiej Farze. Chwilę później sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji radomskiej, ks. bp. Marka Solarczyka. „Ludzie go pamiętają. Wiedzieli, że był nieprzeciętnym człowiekiem, wyjątkowym kapłanem, który był uczciwy. Niektórzy pisali, iż był czysty jak łza” – wskazywał Wiktor Bąk z Towarzystwa Patriotycznego imienia księdza Romana Kotlarza.
Po Mszy odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a o godzinie 19.30 w Kinie „Górnik” rozpoczęła się projekcja filmu „Klecha” poświęconego działalności ks. Romana Kotlarza. Organizatorem wydarzenia była m.in. pochodząca z Szydłowca poseł Agnieszka Górska.
Sługa Boży Ksiądz Roman Kotlarz (1928-1976) był szykanowany i nękany przez władze PRL. Po wydarzeniach radomskich z czerwca 1976 roku, wiele razy pobity przez „nieznanych sprawców” zmarł 18 sierpnia w szpitalu w Krychnowicach.