W niedzielę 29 sierpnia na stadionie na ulicy Targowej odbył się jubileusz 75 – lecia Szydłowianki Szydłowiec, piłkarskiego klubu z Szydłowca z tradycjami.

Jak wspominał w swoim przemówieniu Maciej Stefański, aktualny prezes Szydłowianki, klub powstał tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy kraj wygrzebywał się ze zgliszczy. Był rok 1946, a mecze rozgrywane były na łące przy obecnej ulicy Sportowej, a następnie na ulicy Zamkowej. Boisko na ulicy Targowej zostało oddane wiosną 1966 roku i służy Szydłowiance do dziś.

Szydłowianka to klub z tradycjami, niegdyś grający nawet w III lidze polskiej (w sezonie 1998/1999), klub którego wychowankami są m.in Dominik Furman, Adam Makuch czy Jakub Osobiński, którzy zagrali w Ekstraklasie, czy obecny burmistrz Szydłowca Artur Ludew i Marek Artur Koniarczyk, obecny przewodniczący Rady Miejskiej i wielu wielu innych, których nie sposób wymienić. Na szczęście wydawana została książka o historii Szydłowianki autorstwa Macieja Cendra do której zachęcamy sięgnąć.

Największą żyjącą legendą Szydłowianki jest Pan Jan Tatar, człowiek który był jednym z założycieli szydłowieckiego klubu, który do tej pory bardzo często pojawia się na meczach, pomimo sędziwego wieku. W ostatnią niedzielę burmistrz specjalnie go uhonorował, okolicznościową paterą. Jan Tatar to honorowy prezes Szydłowianki Szydłowiec.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Zygmunta. Następnie rozpoczęły się uroczystości na stadionie.

Na początek turniej młodych talentów w którym udział wzięły młode drużyny: Szydłowianki Szydłowiec, Akademii Piłkarskiej Szydłowiec, Orła Wierzbica, Oskara Przysuchy i Neptuna Końskie. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami, nie liczył się wynik sportowy, a dobra zabawa.

Oficjele wręczyli młodym zawodnikom medale, a potem przyszedł czas na oficjalne wystąpienia. Głos zabrali: prezes Szydłowianki Szydłowiec – Maciej Stefański, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, prezes ROZPN Kamil Witkowski, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Oprócz wspomnianego wyżej Jana Tatara, wręczone zostały odznaczenia Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a także okolicznościowe medale dla osób zasłużonych dla klubu.

Jubileuszowe uroczystości zakończył mecz oldboyów Szydłowianki Szydłowiec i Stara Starachowice. Nasza drużyna zwyciężyła 4:0 po golach strzelonych przez: Cezarego Zyzmana, Marcina Gawora i dwóch trafieniach Dawida Figarskiego. Nasz zespół zagrał w składzie: Artur Ludew (kapitan), Edward Minda, Krzysztof Kowalski, Jarosław Mosiołek, Marcin Gawor, Marcin Czyż, Dariusz Nowak I, Dariusz Nowak II, Rafał Guz, Rafał Stąpor, Sebastian Jakubczyk, Cezary Zyzman, Rafał Kiljanek, Hubert Szcześniak, Dawid Figarski, Zbigniew Pobideł, Mariusz Piszczek.

75 – lat to piękna tradycja i historia. Wyniki były raz lepsze raz gorsze. Wspomniana wcześniej trzecia liga, wiele lat na szczeblu czwartoligowym. W ostatnim czasie jednak dopiero szósta szczebel rozgrywkowy i garstka wychowanków, którzy przebijają się do pierwszego składu, albo w ogóle kontynuują przygodę z piłką.

Jaka czeka przyszłość Szydłowiankę? Wszyscy mamy nadzieję, że jak najlepsza, że pomimo braku kibiców na trybunach, małej liczby chętnych do gry w drużynach juniorskich, nasz klub przyniesie nam jeszcze radość. Za to trzymamy kciuki, za mądre zarządzanie, za promocję na miarę XXI wieku, za zmianę podejścia w niektórych kwestiach i za wszystko to co potrzebne jest klubowi piłkarskiemu w rozwoju.

Kolejnych pięknych rocznic Szydłowianko! „1-9-4-6 Szydłowianka Szydłowiec!”

Poniżej nasza relacja video z uroczystości jubileuszowych, a także fragmenty nagrań programu Jupiter z lat 1995 – 2001 dotyczących Szydłowianki: