Wojna objęła swoim zasięgiem prawie cały świat: Europę (praktycznie całą), wschodnią i południowo – wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody odbywały się także w Arktyce czy Ameryce Północnej.

1 września przyjmowany jest jako początek wojny, po ataku Niemiec na Polskę. Dwa dni później do wojny dołączyły Wielka Brytania i Francja. 

Wojna rozpoczęła się o godzinie 4.40 nalotem na Wieluń, przeprowadzonym przez niemiecką eskadrę. Kilka minut później odbył się ostrzał Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig – Holstein. 

1 września to dzień pamięci o poległych podczas II wojny światowej. Straty w ludności szacuje się na około 70 milionów ludzie. 

W Szydłowcu jak co roku odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia, msza święta oraz złożenie kwiatów na grobach żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny, a pochowani są właśnie w Szydłowcu. 

Za tydzień 8 września będziemy natomiast przeżywali naszą lokalną rocznicę. 75. rocznicę Bitwy pod Barakiem, jedną z bitew kampanii wrześniowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych uroczystościach. Niebawem więcej szczegółów na portalu Nasz Szydłowiec.