Każdego roku na początku września Szydłowiec wspomina bohaterskich żołnierzy, którzy na naszej ziemi oddali życie w walce o wolną Ojczyznę. Również w tym roku zapraszamy mieszkańców Szydłowca, aby wzięli udział w przygotowanych uroczystościach. 

W ramach obchodów 77 rocznicy Bitwy pod Barakiem, 7 września odbędzie się pokaz Musztry Paradnej w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, o godz. 17.00 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. To niezwykła okazja, aby zobaczyć artystów w mundurach.

Bezpośrednio po musztrze, w kościele św. Zygmunta, zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Następnie uczestnicy uroczystości  udadzą się wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej na cmentarz parafialny, gdzie na kwaterach wojennych zostanie odczytany Apel Poległych i oddana salwa honorowa na cześć poległych w bitwie żołnierzy.

8 września, mieszkańcy Powiatu Szydłowieckiego, będą mieli niezwykłą okazję uczestnictwa w koncercie w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod dyrekcją kpt. SG Jarosława Rywalskiego. Muzycy zaprezentują najbardziej znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej. Koncert odbędzie się w ramach uroczystości patriotycznych na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Początek nastąpi o godz. 11.00 przy pomniku „Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońców Polskich Granic 1924 -1939”. Koncerty artystów w mundurach wywołują zawsze wielkie emocje i są wyjątkowymi wydarzeniami, które dostarczają publiczności niezapomnianych artystycznych doznań o czym będzie można się przekonać podczas dwudniowych obchodów Szydłowcu.

Na obchody 77 rocznicy Bitwy pod Barakiem, zapraszają organizatorzy:

Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek

Obchody pod honorowym patronatem: Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk SG Marka Łapińskiego. 

………………………………………………………………

Z historii:

8 września około godziny 12 oddziały 2 Dywizji Wehrmachtu, nacierające ze Skarżyska w stronę Szydłowca natknęły się na sztab płk Bolesława Ostrowskiego ulokowany wraz ze szwadronem kawalerii dywizyjnej w leśniczówce w lesie Bór pomiędzy miejscowościami Barak i Skarżysko-Książęce. W obliczu przewagi nieprzyjaciela, polskie oddziały musiały wycofać się do miejscowości Barak, gdzie broniły się jeszcze do godziny 14. Stamtąd sztab ewakuował się do Iłży. Sam pułkownik wraz ze szwadronem kawalerii ewakuował się przez Szydłowiec – Wierzbicę – Skaryszew w kierunku Kozienic.

Z uwagi na odcięcie sztabu od głównych sił 36 DP dowództwo objął dowódca 163 Pułku Piechoty ppłk P. Nakoniecznikoff-Klukowski. Podjął decyzję o przebiciu się dywizji przez pozycje niemieckie. 163. pp wraz z 1. baterią 7. pal miał nacierać w kierunku na południe od Baraku, na Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec i Iłżę; przekroczyć szosę szybko i na szerokim odcinku; wykorzystać 1 baterię artylerii na prawym skrzydle do zwalczania czołgów na wprost; 165. pp rez. – ubezpieczać natarcie 163. pp w kierunku Skarżyska Książęcego, a w dalszym natarciu osłaniać go przesuwając się w kierunku na północ od Skarżyska Książęcego i Świerczka. Do natarcia ruszono o godz. 16. Po rozbiciu zmotoryzowanej kolumny z 2. Dokonano ześrodkowania w lesie koło Kierza Niedźwieckiego, gdzie z uwagi na brak amunicji zlikwidowano 1. baterię artylerii 7. pal oraz ciężką broń maszynową. Około godz. 22:30 podjęto ewakuację.

W Bitwie pod Barakiem zginęło 136 polskich żołnierzy i 150 niemieckich. W listopadzie i grudniu 1940r. zwłoki poległych żołnierzy polskich przeniesiono do kwatery w południowej części szydłowieckiego cmentarza, gdzie spoczywają do dziś. W kwaterze na cmentarzu jest umieszczonych 120 krzyży. W środku kwatery znajduje się pomnik, który wystawili byli żołnierze Armii Krajowej. Na pomniku widnieje napis: „Żołnierzom poległym w obronie Ojczyzny – byli żołnierze Armii Krajowej”.

plakatbarak2