Przez ostatnie dwa dni w Szydłowcu odbywały się uroczystości 78. rocznicy Bitwy pod Barakiem. 7 i 8 września 2017 wspominaliśmy tych, którzy podczas II wojny światowej oddali życie podczas walk z okupantem, za swoją Ojczyznę, rodaków i rodziny. 

W czwartek 7 września mieszkańcy Szydłowca i zaproszeni goście spotkali się o godzinie 18.20 na szydłowieckim Rynku, aby obejrzeć musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie przy mogiłach żołnierzy września odczytany został Apel Poległych, odmówiona została modlitwa, a także odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Wieczorna część na cmentarzu odbywała się przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939 – 1944”.

Kolejny dzień uroczystości rocznicowych to piątek 8 września. O godzinie 10.30 w kościele św. Zygmunta rozpoczęła się uroczysta msza święta za Ojczyznę. Punktem kulminacyjnym 78. rocznicy Bitwy pod Barakiem było patriotyczne spotkanie w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza.