Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy dotarła do szydłowieckiej parafii św. Zygmunta. Po raz pierwszy chętni będą mogli wziąć udział w ekstremalnej nocnej wędrówce, wychodząc z zabytkowej fary, by rano do niej wrócić. 

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.

Podejmiesz wyzwanie?

W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.

Droga 

Drugi etap – wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą.

Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.

Zmaganie 

Może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.

Spotkanie z nim. Cała reszta jest nieważna. 

Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen – miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.

 

Szydłowiecka Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się mszą świętą w kościele św. Zygmunta o godzinie 20.00. Organizatorzy przypominają jednak o wcześniejszym odebraniu pakietów w siedzibie Fundacji Strefa JP2. Pakiet to książeczka z rozważaniami, odblaskowa opaska i pamiątkowa przypinka. Odbiór pakietów od godziny 18. Koszt pakietu to 15 złotych.

Długość szydłowieckiej trasy to 40 kilometrów, a jej autorem jest Łukasz Stasiak. TUTAJ możecie sprawdzić wszystkie szczegóły.

W czwartek w kościele św. Zygmunta odbędzie się spotkanie/odprawa. Początek o 18.30.

Szczegóły możecie również znaleźć na facebooku szydłowieckiej EDK – TUTAJ