1 sierpnia 2023r. Gmina Szydłowiec wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przyjazny Szydłowiec” zaprasza na patriotyczne wydarzenie z okazji 79 rocznicy Powstania Warszawskiego – Sierpniowy zew wolności – Szydłowiec pamięta.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku Wielkim w Szydłowcu widowiskiem ulicznym, pojawi się inscenizacja fragmentu powstańczego miasta, mieszkańcy w powstańczych strojach oraz żołnierze Wehrmachtu.

O godz. 17.00 w mieście zawyją syreny, a przed Ratuszem powiewać będą biało- czerwone flagi i odpalone zostaną race. Na Rynku zaśpiewamy wspólnie z podopiecznymi Fundacji „Muzyczni” (nie)zakazane piosenki”.

O godz. 18.00 w kościele św. Zygmunta odprawiona zostanie msza św. Po niej uczestnicy obchodów udadzą się na szydłowiecki cmentarz parafialny, gdzie złożą biało-czerwone róże w miejscach pamięci.

Na podsumowanie patriotycznych działań, wieczorem o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na dziedziniec zamkowy na projekcję filmu „Miasto 44”. Poruszający film Jana Komasy budzi uśpione emocje, opowiada o młodości, która sama siebie składa na ołtarzu braterstwa.

Zachęcamy mieszkańców do zaangażowania się w powrót do przeszłości. Podczas wydarzenia uhonorowany zostanie najlepszy strój powstańczy, który odda klimat tamtych lat.

Zadanie pn. „Sierpniowy zew wolności – Szydłowiec pamięta” współfinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”.