15 sierpnia obchodziliśmy 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Na uroczystości patriotyczne z tej okazji zaprosili Burmistrz Szydłowca i Rada Miejska.

Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim od odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Henryka Kapturskiego.

Następnie zgromadzonych powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCK Zamek po czym uczestnicy uroczystości – poczty sztandarowe, kombatanci, samorządowcy oraz delegacje stowarzyszeń, szkół, partii politycznych, zakładów pracy – udali się do kościoła św. Zygmunta na uroczystą mszę za Ojczyznę.
Po Eucharystii przemaszerowano na skwer przy ul. Kościuszki, gdzie przy dźwiękach werbla delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego – głównego autora zwycięstwa z 1920 roku. Ksiądz Adam Radzimirski przewodził wspólnej modlitwie, a Burmistrz Artur Ludew przypomniał rys historyczny wydarzeń sprzed 98 laty:

„(…) O losach wojny zadecydowała Bitwa Warszawska. W niezwykle krwawych walkach o Radzymin, Zielonkę i Ossów szala zwycięstwa przechylała się z jednej strony na drugą. W końcu zadecydowało polskie uderzenie znad Wieprza, w którym polskie wojsko rozbiło oddziały bolszewików i zmusiło je do odwrotu spod Warszawy. Odwrót zaskoczonej Armii Czerwonej zamienił się w ucieczkę. 12 października 1920 roku delegacje polska i rosyjska podpisały w Rydze rozejm i rozpoczęły rokowania pokojowe. 8 marca 1921 roku podpisano ostatecznie traktat pokojowy między Polską a sowiecką Rosją, ustalający naszą przedwojenną wschodnią granicę (…)”.

 

 

Na zakończenie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta odegrała wiązankę pieśni żołnierskich.

15 sierpnia w całym kraju obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego i 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej tzw. "Cudu nad Wisłą"….

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec Piątek, 17 sierpnia 2018