Wraz z poprawą pogody na drogi wyjechało wielu miłośników jazdy motocyklem. Ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista.

W ostatnich latach liczba jednośladów na polskich drogach znacząco wzrosła. Niestety, wraz z jej wzrostem, zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia.

Policjanci w Wydziału Ruchu Drogowego wzywani są do wielu wypadków z udziałem motocyklistów. Przyznają, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Kolejne to: przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, a często zwykłe popisy. Takie zachowania niestety często prowadzą do kalectwa lub śmierci. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn, którymi jeżdżą.

Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć odpowiednie uprawnienia do kierowania tego typu pojazdami oraz świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna. Kierowca motocykla za kierownicą powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych użytkowników dróg oraz znać i przestrzegać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa.

Szydłowieccy policjanci pełniąc służbę w ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2021” będą zwracać szczególną uwagę na prawidłowe poruszanie się motocyklistów po drogach powiatu szydłowieckiego.

Policja apeluje rozwagę i rozsądek na drogach oraz o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego i przypomina młodym kierowcom, że każdy ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.

info: policja.gov.pl