Tym razem spotkanie było przygotowane dla Pań pn. ‘’Babskie Fanaberie-czyli niezbędnik każdej kobiety”. Zainteresowane Panie m.in. mogły skorzystać z porad makijażystki ale przede wszystkim wziąć udział w iście duchowej uczcie; prezentacja kolekcji Dana, pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu dzieci z Klubu Tańca Towarzyskiego SCKiS Zamek w Szydłowcu będące pod opieką instruktorki Małgorzaty Kosno.

Całość imprezy wzbogacona o liczne konkursy z nagrodami i upominkami, do których zachęcał prowadzący spotkanie –Sławomir Nojek.

Podczas gdy wszyscy goście smakowali i zachwycali się różnorodnością ciast oraz częstowali się napojami, zarówno gorącymi jak i zimnymi odbyła się prelekcja Laurencji Piaseckiej –terapeuty z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Szydłowcu oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu – asp szt Remigiusza Basiaka dzielnicowego działającego na terenie gminy Jastrząb. Prelekcje miały na celu m.in. zwrócenie uwagi na problem kobiet, które są dotknięte przemocą w rodzinie.

W przeciwdziałaniu przemocy ważna jest postawa ofiary i świadków użycia przemocy” –mówiła Laurencja Piasecka. „Należy znaleźć w sobie odwagę, aby szukać i udzielać pomocy bo z każdej sytuacji jest wyjście” – kontynuowała zachęcając osoby dotknięte przemocą w rodzinie i świadków do korzystania ze specjalnych policyjnych telefonów zaufania, spotkań punkcie konsultacyjnym w Urzędzie Gminy w Jastrzębiu w a w sytuacjach zagrożenia – korzystać z europejskiego numeru ratunkowego 112.

Dzielnicowy Remigiusz Basiak –laureat konkursu w 2012r „Policjant Który Mi Pomógł” zwrócił uwagę na kilka czynników, które sprawiają, że kobiety nie ujawniają policji czy też organizacjom społecznym tego, że stały się ofiarą przemocy. Po pierwsze, szacuje się, że 85% osób dotkniętych przemocą znało wcześniej swojego oprawcę. Po drugie, obserwuje się, że ofiary mają tendencję do przypisywania sobie winy. Po trzecie, hamującym czynnikiem może być postawa osób trzecich. Dlatego bardzo ważny jest udział instytucji publicznych przy udzielaniu pomocy ofiarom przez odpowiednio wykwalifikowany personel i mechanizmy pomocy. Przykładem takiego mechanizmu jest policyjny system wczesnej interwencji oraz program prewencyjny „Moc tak, przemoc nie”. Równie ważne jest reagowanie przez świadków na przypadki przemocy i informowanie odpowiednich służb – przekonywał przedstawiciel szydłowieckiej Komedy Powiatowej asp szt Remigiusz Basiak. Na zakończenie prelekcji zostały skierowane również do wszystkim kobiet życzenia bezpieczeństwa na co dzień, szacunku i radości w każdej chwili i aby ten świąteczny dzień, tak jak wszystkie pozostałe, był dla Pań pełen uśmiechu i zadowolenia.

Podsumowując spotkanie prezes Fundacji Aktywizacji Społecznej KANON Anna Tomczyk powiedziała „Dzień Kobiet jest dziś w Europie innym świętem niż to, które pamiętamy, przynajmniej w krajach Europy Środkowo – Wschodniej, z dawnych czasów. 8 marca nie są wręczane paniom już tylko kwiaty. Dziś dzień ten jest także okazją do ważnych debat: o równouprawnieniu, o wsparciu dla matek w wielodzietnych rodzinach i o zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Dzisiejsze spotkanie to takie preludium do tego co jeszcze przed nami…. pozwoli nam -Wam poczuć, że ważnym jest to, aby kobiety się spotykały i rozmawiały, aby inspirowały się nawzajem i udowadniały sobie, że mają siłę żeby zmieniać swoje życie” Zakończeniem spotkania było KARAOKE przy którym wszystkie Panie pysznie się bawiły.

Ogromnym wsparciem dla fundacji w organizację tego spotkanie była otwartość i przychylność Pana Andrzeja Brachy Wójta Gminy Jastrząb, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jastrzębiu poprzez pozytywne pochylenie się nad naszym wnioskiem i dofinansowanie tego spotkania, Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, która już po raz kolejny włączyła się w naszą inicjatywę.

Fundacja uzyskała również pomoc od Hotelu Pod Dębem w Szydłowcu, Pana Krzysztofa Parszewskiego Radnego Powiatowego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu a także Łukasza Pioruna z zakładu fotograficznego FOTO SZYK w Szydłowcu.

info. Anna Tomczyk

{phocagallery view=category|categoryid=348|limitstart=0|limitcount=5|imageordering=5}