Orkiestrowe zamieszanie: 

Na ulicach Szydłowca, Chlewiska, Jastrzębia, Orońska i Majdowa od samego rana pojawiła się rekordowa liczba wolontariuszy bo, aż 120 osób. Wielkie podziękowanie dla każdego, kto zbierał tego dnia pieniądze do puszek. Nie było to zadanie łatwe, przenikliwy chłód, padający deszcz i porywisty wiatr dawały się we znaki. 

Szczególne słowa uznania należą się wolontariuszce Idze Klepaczewskiej, która uzbierała grubo ponad 900 złotych. 

Już o godzinie 9.45 na Rynku Wielkim rozpoczęło się Mobilne Orkiestrowe Zamieszanie na Śniadanie. Grający i śpiewający zespół Kumosie z Sadku, szaleni zawodnicy futbolu amerykańskiego z drużyny Green Ducks Radom, gorąca herbata, ciasteczka i głośne zamieszanie mogło się podobać. Orkiestrowe Zamieszanie gościło również na Os. Wschód, na Szydłówku i ponownie na Rynku Wielkim. Znakomitą formą informacji o orkiestrowych działaniach był „gadający” wóz strażacki OSP w Szydłowcu użyczony tego dnia na rzecz WOŚP.

Od godziny 10.oo do 13.oo dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego do zwiedzania udostępniony był Hotel Pod Dębem. 

Nordic Walking

Godzina 13.oo była startem II Szydłowieckiego Marszu Nordic Walking pod hasłem „Juniorzy i seniorzy kije w dłoń niech nam biją serca w orkiestrowy ton”. Na starcie pod ratuszem miejskim maszerujących dopingowali burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński i główny specjalista UM Bolesław Boruszewski. Na czele marszu szły instruktorki Nordic Walking: Agnieszka Banaszczyk, Marzena Czarnecka oraz komendant Straży Miejskiej Zbigniew Sobierajski. Z maszerującymi z kijami na trasę wybiegli również zawodnicy Green Ducks Radom, którzy przeprowadzili rozgrzewkę i świetnie bawili się w towarzystwie miłośników „kijów”. Wszyscy szczęśliwie wrócili na Rynek i zagrzali się gorącą herbatą w restauracji. 

Bal dla dzieci i seniorów

O godzinie 15.oo w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego rozpoczął się już tradycjnie „Orkiestrowy Bal Karnawałowy”. Za świetną zabawę podczas balu odpowiadali: Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie Projektoriat, Seniorzy z Klubu Zamek, DJ Roteiro i DJ Gabriel, Paulina Tomczyk oraz Gosia i Klaudia z sienkiewiczowskiego Klubu Cooltura. Tegoroczny bal był połączeniem zabawy najmłodszych i najstarszych, nawiązując do tematu finału. Seniorzy wprowadzali dzieci w świat zabaw swojego dzieciństwa, a także sami ochoczo brali w nich udział tańcząc i bawiąc się przez dwie godziny. Zdaje się, że w Szydłowcu udało połączyć się pokolenia. 

Koncert finałowy

O godzinie 16.30 rozpoczął się na targowisku miejskim w Szydłowcu po zadaszeniem wielki koncert finałowy. Podczas koncertu zaprezentowały się największe talenty muzyczny z Szydłowca, których (jak na tak małe miasto) mamy naprawdę niezliczoną ilość. 

Na scenie zaprezentowały się uczennice Pracownii Muzycznej Piano pani Anny Wilkiewicz w polsko – zagranicznym repertuarze, od nowości po szlagiery muzyki popularnej. 

Następnie Żaneta Sasin w bardzo energetycznym repertuarze rozbujała trochę towarzystwo. Tomasz Kraska powalił wszystkich swoją skromnością, swoją gitarą i nietuzinkowym wokalem, a repertuar również robił wrażenie. 

Aleksandra Krupa znakomicie odnalazła się w realiach koncertu odbywającego się w zimny styczniowy wieczór. Dobrany przez nią repertuar był znakomity i nie powodował na twarzach publiczności nieczego innego, niż uśmiech. 

Jako kolejna na scenie pojawiła się Zuzanna Gadowska oraz Filip Skośkiewicz i Patryk Skowiera, którzy razem tworzą trio The Notes. Melancholijny występ Zuzy i chłopaków podobał się publiczności. Szczególnie „żywe” instrumenty (gitara, skrzypce i pianino) oraz autorskie piosenki Zuzanny. 

Ostatnia na scenie pojawiła się wokalistka Aleksandra Obara, który swoim głosem znakomicie dopełniła koncert finałowy. Głos dzięki któremu pojawiały się dreszcze na ciele, oraz znane przeboje muzyczne rozkołysały szydłowiecką publiczność. 

Inne atrakcje koncertu finałowego

Chwilę po godzinie 20.oo nad Szydłowcem rozbłysło symboliczne „Światełko do Nieba” dedykowane wszystkim, którzy mają dobre serce, wspierają i pomagają zbierać pieniądze dla potrzebujących. Po fajerwerkach na scenie pojawili się jeszcze: DJ Roteiro i DJ Gabriel, którzy na zakończenie koncertu finałowego dali publiczności niesamowitego kopa muzycznego. Taneczne – dyskotekowe kawałki sprawiły, że zdecydowana większość osób pozostała na placu targowicy do samego końca. 

Warto wspomnieć, że koncert nagłośniła i oświetliła firma MJ Sound Mateusz Jeziorski. Najlepsza firma nagłośnieniowa w najbliższej okolicy Szydłowca. 

Oprócz koncertu muzycznego odbyły się również jak zwykle aukcje orkiestrowych gadżetów. Mieszkańcy Szydłowca jak zwykle nie zawiedli, świadczy o tym fakt sprzedaży wszystkich możliwych fantów. 

Najdrożej sprzedany został voucher dla 2 osób na romantyczny pobyt w Manor House Chlewiska za 1000 złotych, a także finałowa koszulka za 600 złotych. Z samych licytacji szydłowiecki sztab uzbierał ponad 3 600 złotych. 

Koncert finałowy i licytacje poprowadzili członkowie szydłowieckiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Agnieszka Sobutka Klepaczewska oraz Marcin Banaszczyk. 

Warto również zaznaczyć, że podczas koncertu pokaz swoich umiejętności dali zawodnicy Green Ducks Radom, którzy zapoznali publiczność z tajnikami futbolu amerykańskiego. Ze sceny tłumaczyli wszystko menadżer i trener zespołu. Oprócz strony pokazowej „zielone kaczory” były wielką atrakcją dla szydłowian, robili sporo zamieszania przemieszczając się w ciągu dnia w pełnym umundurowaniu, dużo pomogli, a dzieciaki ochoczo pozowały do zdjęć z futbolistami. 

Nie zabrakło również jak co roku motocyklistów i członków Grupy VAG Szydłowiec. Ci pierwsi towarzyszyli orkiestrze w ciągu dnia, drudzy w dość licznej grupie pojawili się podczas koncertu finałowego uświetniając swoją obecnością to ogromne wydarzenie. 

Końcowe podliczanie i dziękowanie

Po zakończeniu koncertu do późnych godzin trwało przeliczanie zebranych pieniędzy. Oprócz złotówek w orkiestrowych puszkach znalezione zostały obce nominały: euro, funty, forinty, lipy, korony itp. 

Szydłowiecki sztab w tym roku z racji remontu szydłowieckiego zamku swoją siedzibę miał w Regionalnym Centrum Biblioteczno – Multimedialnym. 

GALERIA ZDJĘĆ Z 22 FINAŁU WOŚP W SZYDŁOWCU DO OBEJRZENIA TUTAJ (zdjęcia: Wiesław Wismont, Studio Fotograficzne Impulse Photography oraz Grzegorz Banaszczyk)

Organizacja finału w Szydłowcu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ludzi dobrej woli :

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek , Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu ,Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Publiczne Gimnazjum w Orońsku ,Zespół Szkół w Jastrzębiu ,Zespół Szkół w Majdowie, Urząd Miejski w Szydłowcu, Powiat Szydłowiecki, Radni Rady Miasta, Komenda Państwowa Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Pałac Odrowążów Manor House, Marek Plewa, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „PROJEKTORIAT”, Klub Seniora SCKiS Zamek, Firma Meble Szewczyk, Firma Stolpaw, KOP BUD Krzysztof Niewadzisz, Firma AKKA,Pracownia Kamieniarstwa Artystycznego Paweł Tarka, PHU Romex, Firma Bekon, Firma Vico, Firma Investbud Leszek Wypiórkiewicz ,Firma Studio Impulse Photography Kwaśniewscy ,Małgorzata i Ireneusz Madej ,Hurtownia artykułów biurowych WUJEK, Hurtownia artykułów chemicznych KUBUŚ, Hurtownia artykułów papierniczych ANDZIA ,Firma Trend Group ,Solarium Sun Valley, Firma Promil Zbigniew Kulik, Kebab Szafran, Pizzeria Nova, Pizzeria Kufelek, Sklep GROSZEK ,Restauracja PIWNICA SZYDŁOWIECKA, Restauracja Hacjenda, Herbaciarnia Faktoria, Pizzeria Biesiadowo, Pizzeria Pulcinella, PPUiH ARIS ,AUTO SALON Robert Bińkowski – Autoryzowany Serwis Obsługi SUZUKI w Radomiu, Wytwórnia Wód Gazowanych DAN, Cukiernia H. Adamczyk, Sławomir Nojek, Zakład Fotograficzny Z.A. Jarzyńscy, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Szydłowcu, VAG Szydłowiec, Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego „Green Ducks Radom”, Firma Jonka Dekoprojekt, Cukiernia Proczka, Sklep Avans, Diagnostyka Samochodowa Górlicki Szydłówek, Wymiana opon Edmund Tarka, Siłownia Maxim, Agencja Ochrony Kral i Wspólnicy, OSP Szydłowiec, PHU MACIEK Maciej Świerczyński, Mirosław Górski, Dominik Furman, Leszek Jankowski, Robert Michalski, Sporza Sadowa

Patronat medialny nad 22 Finałem WOŚP w Szydłowcu sprawował portal www.naszszydlowiec.pl