Czas przyłączyć się do tej grupy, a droga do niej wieść może przez jedną z szydłowieckich szkół – Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza. Od prawie 70 lat szkoła ta kształci młodych ludzi w różnych zawodach. Nową ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny zaprezentowano właśnie 27 marca podczas „Dnia Zawodowców”, który przyjął formę dnia otwartego dla gimnazjalistów. Uczniowie z gimnazjów szydłowieckich, z Majdowa i Orońska, oraz indywidualnie z Jastrzębia i Chlewisk, którzy odwiedzili ZS zobaczyli wiele inspirujących pokazów przygotowanych specjalnie dla nich przez uczniów i nauczycieli. Z pewnością każdy znalazł dla siebie coś interesującego. A więc …

W pracowni żywienia ubrane z firmowe stroje dziewczyny prezentowały nowo nabyte umiejętności dekorowania tortów za pomocą specjalnych cukierniczych mas plastycznych. Każdy gimnazjalista mógł podziwiać kunsztowne zdobienia tortów, świąteczne nakrycie stołu oraz otrzymać smaczny prezencik w postaci maleńkiej babeczki.

Kolejna grupa zawodowa to informatycy i elektronicy. Składanie komputerów to dopiero początek ich niesamowitych umiejętności. Tajniki programowania i wszystkie inne cuda, z których my laicy możemy tylko korzystać przestaną być wkrótce dla nich wiedzą tajemną. To właśnie te dziedziny – informatyka, elektronika, automatyka mają uczynić naszą polska gospodarkę prawdziwie innowacyjną. Nie marnujmy więc szansy. Punktem wyjścia dla tych zawodów jest niewątpliwie fizyka dlatego nie mogło zabraknąć pokazów w pracowni fizycznej przygotowanych oczywiście z użyciem komputera. Czy wiecie jak wygląda dźwięk? Trzeba było to zobaczyć! Usłyszeć to zbyt proste.

W pracowni rysunku technicznego świetną prezentację zawodu stolarz przygotowali uczniowie ZSZ we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, gdzie przyszli stolarze odbywają praktyczną naukę zawodu i z dużym sukcesem zdają praktyczną cześć egzamin zawodowego. Tam również, w trzeciej klasie, mogą zdobyć dodatkowa kwalifikacje zawodową – spawacza w dwóch metodach. Uczniowie prezentowali metodę malowania słoi drewna na powierzchniach niedrewnianych, montowanie taboretów, pracę małej frezarki CNC ( i tu bez komputera ani rusz) oraz swoje własne wyroby drewniane.

Spośród zawodów, które zdobywają uczniowie w klasach tzw. wielozawodowych zaprezentował się fryzjer. Uczennice odbywające praktyki w lokalnych zakładach fryzjerskich zaaranżowały stanowiska do czesania i demonstrowały swoje umiejętności na włosach swoich koleżanek. Towarzyszyły im pokazy makijażu i stylizacji paznokci zapowiadające utworzenie w przyszłym roku szkolnym klasy LO z elementami wizażu, w której uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności we współpracy z zakładami kosmetycznymi.

I tak przeszliśmy do punktu, w którym trzeba podkreślić, że w Zespole Szkół im. KOP nawet Liceum Ogólnokształcące daje uczniom posmak ewentualnego przyszłego zawodu. Klasy tzw. mundurowe przed wszystkim przygotowują do matury i możliwości podjęcia studiów wyższych, ale poza tym zapoznają uczniów ze specyfiką pracy w takich służbach jak Straż Graniczna, Policja i Straż Pożarna. Dlatego w Dniu Zawodowca można było zobaczyć strażaków prezentujących akcję gaśniczą z ratownictwem medycznym oraz musztrę 32 osobowej klasy strażackiej. Funkcjonariusze prowadzący na co dzień zajęcia specjalistyczne zaprosili gimnazjalistów do sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich przy pomocy trenażera laserowego. Uzupełnieniem tych wszystkich atrakcji były pokazy na sali gimnastycznej – sztuki walki, samoobrona i aerobik, wystawa o kobietach dwudziestolecia międzywojennego, mini koncert oraz multimedialna prezentacja oferty edukacyjnej szkoły.

Sprawny przebieg Dnia Zawodowca w ZS im. KOP należy zawdzięczać wielu nauczycielom, ale przede wszystkim młodzieży, która zaangażowała się w oprowadzanie po swojej szkole młodszych kolegów z okolicznych gimnazjów. Cała akcja mająca na celu zainspirowanie młodych ludzi stających przed wyborem drogi życiowej, umożliwiła im także spojrzenie z bliska na jedną z szydłowieckich szkół i porozmawianie z uczniami i nauczycielami, z którymi może będą wkrótce współpracować.

czaszawodowcow1

czaszawodowcow3

czaszawodowcow4

Więcej zdjęć TUTAJ