Domy letniskowe to drewniane budynki przeznaczone do użytku w okresie letnim, które zwykle stawiane są na działkach rekreacyjnych ze względu na niskie koszty produkcji. Coraz częściej wykorzystywane są jednak jako pomysł na biznes, pełniąc funkcję miejsc noclegowych w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów.

Charakterystyka drewnianych domów letniskowych

Głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji domów letniskowych jest drewno. Gotowe elementy łączone są przy użyciu gwoździ i śrub. Choć domy letniskowe nie są tak solidne jak budynki betonowe, to wciąż gwarantują bezpieczne warunki do mieszkania. Firmy zajmujące się produkcją takich obiektów szczególną uwagę przykładają do tworzenia dachów krytych blachodachówką, które zapewniają skuteczną ochronę przed deszczem. Jako, że domki bardzo często zlokalizowane są w rejonach podgórskich, wyposażone są w okna PCV renomowanej marki Drutex, które gwarantują szczelność nawet przy silnym wietrze.

Aby stworzyć wewnątrz dogodne warunki do spania, domy letniskowe ociepla się wełną mineralną, która pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w środku. Warto dodać, że domki posiadają w pełni funkcjonalne łazienki oraz aneksy kuchenne, a wiele projektów uwzględnia wykonanie balkonu lub tarasu, dzięki czemu stają się one idealne na wypoczynek z rodziną.

Ile kosztują domy letniskowe?

Koszt produkcji domu letniskowego jest znacznie niższy, niż budynku betonowego z fundamentami. Cena różni się w zależności od wielkości domku, ocieplenia, balkonu i dodatkowych udogodnień. Najprostsze domki można zamówić w cenie ok. 40 tys. zł, natomiast większe, ocieplone konstrukcje kosztują ok. 80 tys. zł. Większość firm posiada w swojej ofercie gotowe projekty wraz z wizualizacją i cennikiem, dzięki czemu łatwo można wybrać opcję spełniającą indywidualne wymagania lub dopasowaną do posiadanego budżetu.

Zamawiając wykonanie domu letniskowego, warto upewnić się, że posiada:

  • szczelne okna od znanego producenta
  • solidną konstrukcję dachową krytą blachodachówką
  • elementy drewniane pokryte impregnatem przedłużającym ich żywotność
  • podłogę z grubej płyty OSB (najlepiej 22 mm)
  • w przypadku ocieplenia wełnę mineralną o grubości 100 mm