5 października uczniowie klasy IVb, IVe i VIIc pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.

Ta fabryka doświadczeń utrzymana jest w klimacie starej manufaktury. Interaktywne stanowiska  pozwalały na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów, związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Uczniowie zobaczyli kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 metra średnicy, wysoką na prawie 4 metry wiertnicę, długą na 5 metrów taśmę produkcyjną, a także śrubę Archimedesa, przy pomocy której wiercono otwory w ziemi i wydobywano węgiel. Mieli też okazję sprawdzić, jak działają zapory wodne, które z małej rzeczki potrafią zrobić pokaźnych rozmiarów zbiornik retencyjny. Równie atrakcyjny okazał się proces powstawania wiru wodnego i jego siła.   

Dodatkową atrakcją były zajęcia w laboratorium „Generator mocy”, gdzie odbyły się warsztaty robotyczno – programistyczne „Programowanie dziecinnie proste”. Ozoboty – maleńkie kuleczki, rozpoznawały kolory i potrafiły wykonywać polecenia. Uczniowie rysowali im linię na kartce papieru i wydawali proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecili.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Jaskini Raj. Tu uczniowie mogli podziwiać różne formy krasowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie. W pawilonie przed wejściem zobaczyli ekspozycję odnalezionych w jaskini narzędzi człowieka neandertalskiego oraz szczątki chroniących się w tam prehistorycznych zwierząt – mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego oraz nosorożca włochatego.

Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wielu niesamowitych wrażeń.

info: Elżbieta Sasal organizator wycieczki.