Szydłowieccy policjanci w związku ze Świętem Babci i Dziadka wręczali seniorom elementy odblaskowe, które służą poprawie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego oraz ulotki informacyjne kampanii społecznej „Bezpieczny Senior”.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas,  kiedy nasi seniorzy obsypywani są kwiatami i życzeniami. Przy tej okazji policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii szydłowieckiej Policji w trosce o bezpieczeństwo naszych seniorów przeprowadzili wśród mieszkańców Szydłowca działania profilaktyczne. Policjanci przestrzegali seniorów przed zagrożeniami, z jakimi mogą się spotkać oraz przypominali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, które powodują, że po zmroku pieszy z odblaskami jest widoczny z odległości około 150 m. i zachęcali do noszenia tych elementów również w terenie zabudowanym.

Przy tej okazji funkcjonariusze przekazywali babciom i dziadkom opaski odblaskowe, ulotki informacyjne „Bezpieczny Senior” jak również życzenia z okazji ich święta.

Wspaniałą okazją do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych stało się spotkanie z najmłodszymi pociechami Babć i Dziadków z Samorządowego Przedszkola w Gąsawach Plebańskich, które było jedną z form edukacji, a zarazem działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Wychowankom przedszkola wręczono opracowane przez Wydział Prewencji KWP  zs. w Radomiu oświadczenie dla Babci lub Dziadka, aby nie stali się ofiarą oszustwa.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność — jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Każdorazowo kiedy sytuacja wydaje się podejrzana, prosimy dzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

 sierż. Marlena Skórkiewicz