W ramach obchodów Światowego Dnia Chleba w PSP nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu 8 listopada 2017 r przebiegał pod znakiem chleba.

Szkolny korytarz zamienił się w zagrodę, gdzie w wiejskiej scenerii, wśród starych, zapomnianych narzędzi, między snopkami siana, glinianymi dzbankami, czy suszącym się praniem na sznurku, na stołach znalazły się świeże i pachnące bochenki chleba.

Prawdziwa uczta, jak na tradycyjną polską gościnność przystało odbywała się na przerwach. Uczniowie i wszyscy przebywający w szkole mieli okazję skosztować zdrowego chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami.

Przygotowaliśmy też specjalną wystawę, z której można się dowiedzieć niemal wszystkiego o pieczywie.

„Dzień Chleba” to uroczystość, w której chcieliśmy uszanować chleb, symbol ciężkiej pracy rolnika. Podkreślić jego wartości, przypomnieć, że jest on podstawą naszej diety od zawsze.

W to smaczne święto zaangażowała się cała społeczność szkolna, a szczególnie chłopcy z klasy 3b gimnazjum: Jakub Bednarczyk, Seweryn Brodowski, Damian Mosiołek, Patryk Niewadzisz, Filip Petrykowski, Jakub Skałbania i Jakub Szymczyk. Uczniowie ci  jak przystało na rolników ubrani w kraciaste koszule, w słomkowych kapeluszach na głowach przygotowali scenerię i obsługiwali uroczystość.

Nad całością czuwały panie: Hanna Giszko, Justyna Pisarek i Anna Tokarska.

Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Jak powiedział nasz wielki rodak, patron naszej szkoły Święty Jan Paweł II: „Starajmy się żyć tak, aby nikomu w naszej Ojczyźnie nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole”.

tekst: J. Pisarek