„Nie taki NIEMIECKI straszny jak go malują!”Pod takim hasłem odbył się Dzień Języka Niemieckiego w PSP Wola Lipieniecka Duża. Uczniowie klasy VII z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowaniach. Nad wszystkim czuwała nauczycielka języka niemieckiego pani Katarzyna Madej.

Program Dnia Języka Niemieckiego został tak ułożony, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla rodziców została przygotowana tablica informacyjna na temat wielojęzyczności oraz przyswajania języka niemieckiego jako drugiego języka obcego na wczesnym etapie nauki.

Jednym z podstawowych założeń całodniowego projektu było zachęcanie dzieci klas młodszych do nauki języka niemieckiego oraz propagowanie wśród uczniów metody: „Uczę siebie, ucząc innych”. Uczniowie klasy VII aktywnie asystowali podczas prowadzenia zajęć w klasach młodszych. Ponadto uczennice przeczytały dzieciom bajkę „Czerwony Kapturek” w wersji niemieckiej i polskiej. Wykonany przez uczniów słownik obrazkowy, pomógł najmłodszym w opanowaniu najważniejszego słownictwa z bajki.

Kolejnym punktem programu było poznanie kultury krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie w tym celu przygotowali słodkości typowe dla tych krajów. Ponadto nie zabrakło elementu naukowego. Uczniowie przygotowali bowiem prezentacje dotyczące obszaru krajów niemieckojęzycznych, m.in. „Spreewald i Schwarzwald- dwa piękne krajobrazy w Niemczech”, czy też „Księstwo Lichtenstein- małe, ale doskonałe”. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia, został uczniom wyświetlony film w języku niemieckim.

Zaangażowanie uczniów w realizację tego typu projektów, pokazuje jak nieograniczona jest ich wyobraźnia i pomysłowość. Nie mniej jednak należy przy tym pamiętać, że to kreatywność nauczyciela jest kluczem do sukcesu uczniów i wykorzystania w pełni ich potencjału.