Umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym jest obecnie na wagę złota. Mimo, że opanowanie języka wymaga czasu i systematycznej nauki, to jednak warto podjąć ten wysiłek.Wielojęzyczność jest elementem leżącym u podstaw Unii Europejskiej i jej instytucji, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego. To organ, w którym każdego dnia odbywają się debaty w 24 językach urzędowych. Udział tłumaczy sprawia, że każdy obywatel Unii Europejskiej, bez względu na swoje pochodzenie czy wykształcenie ma możliwość uczestniczenia w debatach, które maja wpływ na jego życie.

Każdego Roku, aby docenić trud osób, które nie są na co dzień widoczne, a bez których funkcjonowanie Unii Europejskiej nie byłoby możliwe, celebrujemy Dzień Wielojęzyczności. W tym roku w naszej szkole pojawiła się gościnnie Pani Beata Majewska, pracownik Parlamentu Europejskiego.

W czasie spotkań z młodzieżą poruszane były tematy z zakresu funkcjonowania instytucji europejskiej, której dewiza to „Zjednoczeni w różnorodności”. Co to znaczy wielojęzyczność? Jak pracuje się w środowisku, w którym komunikacja opiera się na 24 językach? Jak język przyczynia się do budowania mostów miedzy kulturami? Jak zawód tłumacza zmieniał się wraz z rozszerzaniem Unii Europejskiej? To tylko niektóre pytania, które padły w czasie spotkania.

Dzięki tej inicjatywie młodzież poszerzyła swoje horyzonty oraz spojrzała z innej perspektywy, dlaczego warto uczyć się języków obcych i jakie ma to znaczenie w otaczającym nas świecie.